Skarga na UOKiK. Bankowcy piszą do premiera
Bankowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego, list w sprawie UOKiK. “Urząd wszędzie dopatruje się niedozwolonych działań”- skarżą się finansiści.

- Jan Wróblewski
- /
- 24 listopada 2020
W jakiej sprawie wszczęto postępowanie?
Jak podaje “Puls Biznesu”, list to reakcja branżowców na 7 mln zł kary dla Getin Banku. Grzywna, o której mowa została nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w październiku. Urząd tym samym podważył prawo banku do modyfikowania zapisów już obowiązujących umów, które zostały zawarte z klientami. Oprócz tego UOKiK wszczął postępowania wobec innych banków, w sprawie tzw. klauzul modyfikacyjnych. Pod tą nazwą kryją się zapisy regulaminów, które uprawniają banki do wprowadzania zmian w warunkach umowy w razie wystąpienia określonych okoliczności. Do tych okoliczności należą:
zmiany regulaminów w celu dostosowania do nowych przepisów prawa
zmiany dostosowujące regulaminy do decyzji, rekomendacji, zaleceń nadzoru
zmiany wprowadzające do regulaminów nowe usługi
zmiany będące konsekwencją zmian w infrastrukturze informatycznej banku i zmiany tabeli opłat i prowizji wynikające np. ze zmiany stóp procentowych
Czy kwestionowanie klauzul modyfikacyjnych ma sens?
Bankowcy tłumaczą, że kwestionowanie klauzul modyfikacyjnych wiąże się z bezskutecznością zarówno kwestionowanych postanowień, jak i wszystkich innych zmian, które zostały wprowadzone na ich podstawie. Warto zwrócić uwagę na to, że tej sytuacji zmiany, które były korzystne dla klientów, również powinny stracić swoją moc. Jeśli chodzi o zmiany, które były niekorzystne dla klientów, to teoretycznie mogą oni wystąpić do banku o zwrot pieniędzy np. w przypadku gdy w klauzulach uznanych przez urząd za niedozwolone, były zapisane podwyżki opłat. Finansiści zaznaczają jednak, że nie da się wyliczyć ich wysokości i nie wyobrażają sobie, jak miałoby to wyglądać w praktyce.
Banki przestaną wprowadzać zmiany w umowach?
Docelowo UOKiK chce doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie zmiany w umowach będą musiały zostać potwierdzone pisemną zgodą klienta. Instytucje finansowe podkreślają, iż dotychczasowe doświadczenia jasno pokazują, że w praktyce jest to wręcz niewykonalne. Zaistniała sytuacja może prowadzić do powstania trzech grup klientów.
Tych którzy:
zgodzili się na nowe warunku
nie podpiszą, ale będą uznawać wprowadzone zmiany
nie podpiszą i zmian nie będą uznawać
Jakie zastrzeżenia ma UOKiK?
Finansiści ostrzegają, że skutki decyzji podjętych przez prezesa UOKiK “zagrażają stabilności sektora i pewności obrotu gospodarczego”. W związku z tym zwracają się do premiera z prośbą o “podjęcie działań zapobiegających ryzyku powstania chaosu prawnego, szkodzącego interesom klientów i banków oraz rozważenie kroków legislacyjnych, które pozwolą na bezpieczną zmianę zapisów umów".
Pracownikom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie podobają się praktycznie wszystkie działania banków. Zastrzeżenia kierowane są zarówno co do zmiany regulaminów w celu dostosowania do nowych przepisów prawa, jak i zmian dostosowujących regulaminy do decyzji, rekomendacji i zaleceń nadzoru. Pod lupą znalazły się również zmiany wprowadzające do regulaminów nowe usługi, zmiany będące konsekwencją zmian w infrastrukturze informatycznej banku, ale też zmiany tabeli opłat i prowizji wynikające np. ze zmiany stóp procentowych.
W odpowiedzi na te działania prezesa UOKiK, banki wraz ze Związkiem Banków Polskich, zorganizował specjalną konferencję w tej sprawie. Przedstawiciele branży bankowej wysłali również skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego wspomniany wcześniej list, w którym argumentują, że :
ocena klauzul abuzywnych (sprzecznych z dobrymi obyczajami, naruszających interesy konsumenta) przez UOKiK jest „błędna i wewnętrznie sprzeczna“
odmawianie przez UOKiK bankom prawa do jednostronnej zmiany zapisów jest wręcz oderwane od prawa
„Prezes UOKiK nie ma kompetencji do ograniczania praw podmiotów gospodarczych przysługujących im na podstawie konstytucji i przepisów ustaw, zaś wywoływanie takich skutków pośrednio, poprzez prowadzenie postępowań w ten sposób, wydaje się nadużyciem uprawnień i kompetencji organu”.
decyzje prezesa UOKiK zagrażają stabilności całego sektora bankowego i tzw. pewności obrotu gospodarczego
Warto zaznaczyć, że to właśnie premierowi podlega UOKiK.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.