Skarga na UOKiK. Bankowcy piszą do premiera

Bankowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego, list w sprawie UOKiK. “Urząd wszędzie dopatruje się niedozwolonych działań”- skarżą się finansiści.  

Skarga na UOKiK. Bankowcy piszą do premiera
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 24 listopada 2020

W jakiej sprawie wszczęto postępowanie?

Jak podaje “Puls Biznesu”, list to reakcja branżowców na 7 mln zł kary dla Getin Banku. Grzywna, o której mowa została nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w październiku. Urząd tym samym podważył prawo banku do modyfikowania zapisów już obowiązujących umów, które zostały zawarte z klientami. Oprócz tego UOKiK wszczął postępowania wobec innych banków, w sprawie tzw. klauzul modyfikacyjnych. Pod tą nazwą kryją się zapisy regulaminów, które uprawniają banki do wprowadzania zmian w warunkach umowy w razie wystąpienia określonych okoliczności. Do tych okoliczności należą:

 • zmiany regulaminów w celu dostosowania do nowych przepisów prawa

 • zmiany dostosowujące regulaminy do decyzji, rekomendacji, zaleceń nadzoru

 • zmiany wprowadzające do regulaminów nowe usługi

 • zmiany będące konsekwencją zmian w infrastrukturze informatycznej banku i zmiany tabeli opłat i prowizji wynikające np. ze zmiany stóp procentowych

Czy kwestionowanie klauzul modyfikacyjnych ma sens?

Bankowcy tłumaczą, że kwestionowanie klauzul modyfikacyjnych wiąże się z bezskutecznością zarówno kwestionowanych postanowień, jak i wszystkich innych zmian, które zostały wprowadzone na ich podstawie. Warto zwrócić uwagę na to, że tej sytuacji zmiany, które były korzystne dla klientów, również powinny stracić swoją moc. Jeśli chodzi o zmiany, które były niekorzystne dla klientów, to teoretycznie mogą oni wystąpić do banku o zwrot pieniędzy np. w przypadku gdy w klauzulach uznanych przez urząd za niedozwolone, były zapisane podwyżki opłat. Finansiści zaznaczają jednak, że nie da się wyliczyć ich wysokości i nie wyobrażają sobie, jak miałoby to wyglądać w praktyce.

Banki przestaną wprowadzać zmiany w umowach?

Docelowo UOKiK chce doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie zmiany w umowach będą musiały zostać potwierdzone pisemną zgodą klienta. Instytucje finansowe podkreślają, iż dotychczasowe doświadczenia jasno pokazują, że w praktyce jest to wręcz niewykonalne. Zaistniała sytuacja może prowadzić do powstania trzech grup klientów.

 Tych którzy:

 • zgodzili się na nowe warunku

 • nie podpiszą, ale będą uznawać wprowadzone zmiany

 • nie podpiszą i zmian nie będą uznawać

 Jakie zastrzeżenia ma UOKiK?

Finansiści ostrzegają, że skutki decyzji podjętych przez prezesa UOKiK “zagrażają stabilności sektora i pewności obrotu gospodarczego”. W związku z tym zwracają się do premiera z prośbą o “podjęcie działań zapobiegających ryzyku powstania chaosu prawnego, szkodzącego interesom klientów i banków oraz rozważenie kroków legislacyjnych, które pozwolą na bezpieczną zmianę zapisów umów".

Pracownikom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie podobają się praktycznie wszystkie działania banków. Zastrzeżenia kierowane są zarówno co do zmiany regulaminów w celu dostosowania do nowych przepisów prawa, jak i zmian dostosowujących regulaminy do decyzji, rekomendacji i zaleceń nadzoru. Pod lupą znalazły się również zmiany wprowadzające do regulaminów nowe usługi, zmiany będące konsekwencją zmian w infrastrukturze informatycznej banku, ale też zmiany tabeli opłat i prowizji wynikające np. ze zmiany stóp procentowych.

W odpowiedzi na te działania prezesa UOKiK, banki wraz ze Związkiem Banków Polskich, zorganizował specjalną konferencję w tej sprawie. Przedstawiciele branży bankowej wysłali również skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego wspomniany wcześniej list, w którym argumentują, że :

 • ocena klauzul abuzywnych (sprzecznych z dobrymi obyczajami, naruszających interesy konsumenta) przez UOKiK jest „błędna i wewnętrznie sprzeczna“

 • odmawianie przez UOKiK bankom prawa do jednostronnej zmiany zapisów jest wręcz oderwane od prawa

 • „Prezes UOKiK nie ma kompetencji do ograniczania praw podmiotów gospodarczych przysługujących im na podstawie konstytucji i przepisów ustaw, zaś wywoływanie takich skutków pośrednio, poprzez prowadzenie postępowań w ten sposób, wydaje się nadużyciem uprawnień i kompetencji organu”.

 • decyzje prezesa UOKiK zagrażają stabilności całego sektora bankowego i tzw. pewności obrotu gospodarczego

Warto zaznaczyć, że to właśnie premierowi podlega UOKiK.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!