Czy medykom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? - jest problem
Mimo wprowadzenia edukacji zdalnej świetlice szkolne zostają otwarte dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Ten ukłon w stronę medyków w dobie pandemii może być mylący. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej alarmuje – lekarze zostali pozbawieni prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a ich dzieci mogą liczyć w szkole jedynie na opiekę, a nie naukę.

- Anna Malinowska
- /
- 18 listopada 2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków?
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja podjął już interwencje w ministerstwie edukacji. Zaapelował do szefa resortu o „pilną zmianę rozporządzenia” z 12 sierpnia 2020, które reguluje kwestie związane z czasowym ograniczeniem działania szkół. Jak się okazało, 5 listopada dodano do niego zmianę par. 2c, który uniemożliwia ubieganie się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków, ponieważ ich dzieci mają opiekę w szkolnych świetlicach.
Spada zainteresowanie leasingiem w EuropieMichał Górecki
Jak wynika z przytoczonego przepisu w dniach 9-29 listopada na każdej szkole ciąży obowiązek zapewnienia opieki dzieciom osób „zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą”. Problemem jest słowo „opieka”. Jak wyjaśnia w komunikacie Naczelna Izba Lekarska „o ile pozostałe dzieci realizują program nauczania w trybie nauki zdalnej, a ich rodzice korzystają z prawa do zasiłku opiekuńczego, o tyle dzieci osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych będą korzystały jedynie z opieki w szkole, bez nauczania, a ich rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego”.
Dzieci lekarzy a nauka zdalna
W opinii prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, efektem takiego przepisu mogą być trudne do nadrobienia zaległości szkolne, szczególnie wśród dzieci z klas I-III. Dlatego samorząd lekarski podkreśla, że zakwestionowane rozwiązania są podwójnie krzywdzące. „Z jednej strony pozbawiają osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w tym także lekarzy, prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu zamknięcia szkoły, z drugiej natomiast strony pozbawia dzieci tych osób prawa do nauki, ponieważ w tym czasie szkoła zapewnia im jedynie opiekę, a nie zapewnia nauki” — napisano w komunikacie Naczelnej Izby Lekarskiej.
Jednakowa płaca minimalna w całej Unii Europejskiej? Pracodawcy są przeciwni Jan Wróblewski
Świetlica szkolna zapewnia opiekę czy naukę?
Samorząd lekarski zaznacza, że zapewniony rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki pobyt w szkolnej świetlicy ogranicza się jedynie do opieki nad dzieckiem, bez zapewnienia prawa do nauki. W tym samym czasie, inne dzieci realizują w trybie zdalnym przewidziany program nauczania. Lekarz czy inny pracownik służby zdrowia jako rodzic nie ma możliwości zapewnić swojemu dziecku prawa do nauki zdalnej w warunkach domowych bowiem zgodnie z wykładnią ZUS nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.
Będzie zmiana przepisów ws. nauki zdalnej?
Samorząd lekarski apeluje o pilną zmianę wskazanych przepisów w taki sposób aby uwzględniały interesy dzieci lekarzy oraz pozostałych pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym przywrócenie prawa do zasiłku opiekuńczego w dniach, w których szkoła pozostaje zamknięta a edukacja stacjonarna nie jest prowadzona.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.