Czy medykom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? - jest problem

Mimo wprowadzenia edukacji zdalnej świetlice szkolne zostają otwarte dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Ten ukłon w stronę medyków w dobie pandemii może być mylący. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej alarmuje – lekarze zostali pozbawieni prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a ich dzieci mogą liczyć w szkole jedynie na opiekę, a nie naukę.

Czy medykom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? - jest problem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 listopada 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja podjął już interwencje w ministerstwie edukacji. Zaapelował do szefa resortu o „pilną zmianę rozporządzenia” z 12 sierpnia 2020, które reguluje kwestie związane z czasowym ograniczeniem działania szkół. Jak się okazało, 5 listopada dodano do niego zmianę par. 2c, który uniemożliwia ubieganie się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków, ponieważ ich dzieci mają opiekę w szkolnych świetlicach.

Spada zainteresowanie leasingiem w EuropieSpada zainteresowanie leasingiem w EuropieMichał Górecki

Jak wynika z przytoczonego przepisu w dniach 9-29 listopada na każdej szkole ciąży obowiązek zapewnienia opieki dzieciom osób „zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą”. Problemem jest słowo „opieka”. Jak wyjaśnia w komunikacie Naczelna Izba Lekarska „o ile pozostałe dzieci realizują program nauczania w trybie nauki zdalnej, a ich rodzice korzystają z prawa do zasiłku opiekuńczego, o tyle dzieci osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych będą korzystały jedynie z opieki w szkole, bez nauczania, a ich rodzice nie mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego”.

Dzieci lekarzy a nauka zdalna

W opinii prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, efektem takiego przepisu mogą być trudne do nadrobienia zaległości szkolne, szczególnie wśród dzieci z klas I-III. Dlatego samorząd lekarski podkreśla, że zakwestionowane rozwiązania są podwójnie krzywdzące. „Z jednej strony pozbawiają osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w tym także lekarzy, prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu zamknięcia szkoły, z drugiej natomiast strony pozbawia dzieci tych osób prawa do nauki, ponieważ w tym czasie szkoła zapewnia im jedynie opiekę, a nie zapewnia nauki” — napisano w komunikacie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jednakowa płaca minimalna w całej Unii Europejskiej? Pracodawcy są przeciwniJednakowa płaca minimalna w całej Unii Europejskiej? Pracodawcy są przeciwni Jan Wróblewski

Świetlica szkolna zapewnia opiekę czy naukę?

Samorząd lekarski zaznacza, że zapewniony rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki pobyt w szkolnej świetlicy ogranicza się jedynie do opieki nad dzieckiem, bez zapewnienia prawa do nauki. W tym samym czasie, inne dzieci realizują w trybie zdalnym przewidziany program nauczania. Lekarz czy inny pracownik służby zdrowia jako rodzic nie ma możliwości zapewnić swojemu dziecku prawa do nauki zdalnej w warunkach domowych bowiem zgodnie z wykładnią ZUS nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.

Będzie zmiana przepisów ws. nauki zdalnej?

Samorząd lekarski apeluje o pilną zmianę wskazanych przepisów w taki sposób aby uwzględniały interesy dzieci lekarzy oraz pozostałych pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym przywrócenie prawa do zasiłku opiekuńczego w dniach, w których szkoła pozostaje zamknięta a edukacja stacjonarna nie jest prowadzona.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!