ZUS wyrówna kwoty zasiłków, które zostały zmniejszone z powodu obniżenia etatu w czasie epidemii?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zainteresowanych pomocą z tarczy antykryzysowej było zmuszonych obniżyć wynagrodzenie swoich pracowników do 80 proc. To z kolei przełożyło się na wysokość zarówno zasiłków macierzyńskich, jak i opiekuńczych, czy chorobowych. Finalnie doprowadziło to do sytuacji, w ucierpieli np. rodzice, którzy ubiegali się o zasiłek opiekuńczy, z powodu zamknięcia szkół dla ich dzieci.  

ZUS wyrówna kwoty zasiłków, które zostały zmniejszone z powodu obniżenia etatu w czasie epidem
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 12 listopada 2020

Dlaczego kwoty zasiłków zostały obniżone?

Obniżenie kwoty zasiłków miało bezpośredni związek, ze skorzystaniem przez pracodawców z tarczy antykryzysowej. Wymogiem niezbędnym do otrzymania środków, było zmniejszenie dotychczasowych etatów do 80%. Wraz ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy, zmniejszyły się również pensje, a to właśnie na podstawie kwoty pobieranego wynagrodzenia, wylicza się wysokość zasiłku.

Jak się okazuje pracownicy, którzy w ostatnich miesiącach otrzymywali obniżone zasiłki, mogą teraz wystąpić o ich ponowne przeliczenie. Dzięki temu będą w stanie otrzymać rekompensatę za ten okres. Niestety nie dotyczy to wszystkich poszkodowanych.

Kto najbardziej ucierpiał na obniżeniu kwoty zasiłków?

Dużą część poszkodowanej grupy stanowią kobiety w ciąży. Jeżeli pracodawca zmniejszył etat ciężarnej pracownicy, u której wystąpiła przerwa w pobieraniu zasiłku chorobowego, to kolejne świadczenie było już przyznawane na podstawie kwoty otrzymanej za pracę w niższym wymiarze godzin. Identyczna sytuacja dotyczyła przypadków, w których kobieta po otrzymaniu zasiłku chorobowego, przechodziła na zasiłek macierzyński. Bez znaczenia był tu fakt, że między świadczeniami nie było nawet jednego dnia przerwy.

Popularną praktyką jest, że pracujące kobiety, które zaszły w ciąże, pobierają zasiłek macierzyński tuż po zasiłku chorobowym. W takiej sytuacji kwota świadczenia jest obliczana od tej samej kwoty, co zasiłek chorobowy. Jak wynika z art. 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego:

“W razie choroby i macierzyństwa, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe”.

Niestety w przypadku, gdy pracodawca zmniejszył takiej osobie wymiar czasu pracy, to obowiązuje już inna zasada. Zgodnie z art. 40 ustawy zasiłkowej, jeżeli wymiaru czasu pracy został zmieniony, to podstawę dla kwoty zasiłku stanowi wynagrodzenie, które zostało ustalone dla nowego czasu pracy. Dzieje się tak, gdy zmiana została dokonana w tym samym miesiącu, w którym u pracownika pojawiła się przyczyna braku zdolności do pracy, ale też w miesiącach poprzedzających, które również są brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy zasiłku. Właśnie tę zasadę zastosowano właśnie wobec pracowników, których wymiar pracy obniżono w ramach przepisów specustawy o COVID-19. Nie dziwi więc fakt, że decyzja wywołała dyskusję.

Kto będzie mógł się ubiegać o ponowne przeliczenie zasiłku?

Jak się okazuję, wszystko wskazuje na to, że wprowadzona poprawka obejmie nieznaczną grupę pracowników. Chodzi o osoby, które korzystały z zasiłku jeszcze przed obniżeniem etatu, natomiast w trakcie działań w ramach tarczy, zmienił im się jego rodzaj, przykładowo z chorobowego na macierzyński. Oznacza to, że poszkodowane zostają nadal osoby, które były zmuszone wziąć L4 w czasie, gdy zmniejszono wymiar pracy, lub tuż po przywróceniu etatów.

Według informacji podanych przez ZUS, o ponowne przeliczenie zasiłków i wypłatę wyrównania, będą mogli się ubiegać pracownicy, którzy otrzymali niższe świadczenia na skutek obniżenia ich etatu na podstawie przepisów antykryzysowych.

Nadal nie wiadomo, ile osób będzie mogło skorzystać z nowej ustawy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na razie nie posiada takich danych, ponieważ obecnie zajmuje się ich liczeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!