fb

Norki a koronawirus. Kolejny problem na hodowców zwierząt futerkowych?

Ministerstwo rolnictwa chce sprawdzenia przez służby weterynaryjne stanu zdrowia zwierząt na fermach norek pod kątem… koronawirusa. Ma to związek z informacjami z Danii, według których wykryto wśród tych zwierząt zmutowanego wirusa SARS-CoV-2. Czy oznacza to kolejny problem dla hodowców norek?

Norki a koronawirus. Kolejny problem na hodowców zwierząt futerkowych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 listopada 2020

Koronawirus u norek

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy swoją troskę koniecznością podjęcia działań, które zapobiegną ewentualnym, nowym zagrożeniom epidemicznym. Jak wynika z doniesień służb weterynaryjnych z Danii, wśród hodowanych tam norek wykryto zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2, czyli tego samego, który odpowiedzialny jest za zachorowania na COVID-19 u ludzi.

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem? Martyna Kowalska

Główny Lekarz Weterynarii sprawdzi fermy norek

W ocenie resortu rolnictwa priorytetem jest w tej sytuacji sprawdzenie stanu zdrowia zwierząt hodowanych na fermach. Główny Lekarz Weterynarii już otrzymał zlecenie przeprowadzenia badań w kierunku ewentualnego występowania SARS-CoV-2 u norek w różnych częściach kraju oraz przeanalizowania ryzyka jakie może się z tym wiązać.

Czy ludzie mogą zarazić się koronawirusem od norek?

W Państwowym Instytucie Weterynarii (Państwowy Instytut Badawczy) w Puławach już został powołany zespół, który jest przygotowany na przeprowadzenie badań u zwierząt gospodarskich gdyby okazało się, że u rolników bądź hodowców norek pojawiły się objawy COVID-19.

Jak poinformowano na stronie resortu, minister Grzegorz Puda zaapelował do hodowców i właścicieli ferm o systematyczne monitorowanie stanu zdrowia norek oraz pracowników zajmujących się obsługą zwierząt. Ewentualne podejrzane przypadki muszą być zgłaszane do odpowiednich służb. W przypadku zwierząt jest to Inspekcja Weterynaryjna a ludzi Inspekcja Sanitarna (sanepid).

Wiadomo, że Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się już do Głównego Inspektora Sanitarnego o przekazanie informacji czy doszło do potwierdzenia wirusa SARS-CoV-2 u osób które zawodowo zajmują się hodowlą bądź utrzymaniem norek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!