Morawiecki: przebudujemy finanse samorządowe

- Jeśli wyborcy powierzą nam władzę trzeci raz, będziemy kontynuować i rozbudowywać wielkie programy samorządowe. Przystąpimy też do przebudowy finansów samorządów, by łatwiej finansować wydatki. Zapewnimy samorządom nowe źródło dochodów — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu Małych i Średnich Miast w Chełmie.

Morawiecki: przebudujemy finanse samorządowe
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 27 kwietnia 2023

Wizyta w Chełmie

Premier Mateusz Morawiecki był jednym z gości Kongresu Małych i Średnich Miast, który w kwietniu odbył się w Chełmie. Podczas swojego wystąpienia szef polskiego rządu podkreślił, że samorządy są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju kraju.

Wiecie doskonale, jakie były bolączki procesu transformacji. (...) Chcę powiedzieć, że zwłaszcza małe i średnie miasta doświadczyły w okresie transformacji bardzo wielu krzywd, problemów, takich problemów, z którymi borykamy się po dzień dzisiejszy – powiedział Mateusz Morawiecki.

"lata 90. i początek lat dwutysięcznych to w dużym stopniu zapaść małych i średnich miast. Później reforma administracyjna, która skupiła większość funkcji administracyjnych wokół miast dużych, bardzo dużych, największych, w znacznym stopniu oznaczała zwielokrotnienie, wzmocnienie problemów miast małych, miasteczek i (...) i miast średniej wielkości" – dodał.

Ważna obietnica Mateusza Morawieckiego

Podczas wizyty w Chełmie premier Morawiecki złożył także ważną obietnicę: Jeżeli wyborcy po raz trzeci powierzą nam stery rządów, czyli zaufają nam — a myślę, że wiarygodność jest naszą główną walutą, głównym priorytetem, hasłem i osiągnięciem — to jeśli tak się stanie, to chcę zagwarantować kontynuację i rozbudowę tych wielkich programów samorządowych.

Wybory samorządowe w PolsceWybory samorządowe w PolsceMonika Świetlińska

To po stronie inwestycyjnej, a po stronie wydatków bieżących — przystąpimy do (...) takiej przebudowy finansów samorządowych, finansów miast i gmin, które doprowadzą do łatwiejszego finansowania wydatków bieżących  - zapowiedział szef rządu.

Dodatkowe pieniądze z rządu dla samorządu

Jak dodał, można zgodzić się z tezą, że ze względu na reformy podatkowe obecnie relatywnie mniej funduszy zostaje w budżetach samorządowych. - Rozumiem to, dlatego przekazaliśmy ponad dziewięć miliardów złotych w 2021 roku, ponad 13 miliardów na wydatki bieżące w końcówce ubiegłego roku. W tym roku również przekażemy dodatkowe środki także na wydatki bieżące dla samorządów — oświadczył.

Dodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówDodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówMartyna Kowalska

Premier zadeklarował, że będzie dążył do tego, by w finansowaniu samorządów wzięły udział źródła takie, jak ryczałtowy PIT, który płacą przedsiębiorcy. - Dzisiaj PIT, który płacą przedsiębiorcy trafia do budżetu państwa; postaramy się przepracować ten temat z Ministerstwem Finansów tak, aby zapewnić samorządom nowe, dodatkowe źródło dochodów — zapowiedział.

Najwięcej pieniędzy dla samorządów daje rząd PiS

Szef rządu przekonywał, że nigdy wcześniej nie przeznaczano więcej środków z budżetu centralnego na inwestycje samorządowe, niż w czasach rządów PiS. Jak mówił premier, przeznaczenie bezprecedensowych kwot na inwestycje publiczne w samorządach nie byłoby możliwe bez uszczelnienia systemu podatkowego i bez naprawy finansów publicznych. — To właśnie stąd wzięły się pieniądze dla samorządowców i mieszkańców Polski gminnej, powiatowej - dodał.

Fot. Kancelaria Premiera

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!