Próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie

Prezydent Andrzej Duda oraz szef resortu obrony Mariusz Błaszczak obserwowali odbywające się na Mierzei Wiślanej ćwiczenia taktyczne Zalew-23.

Próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Dobrze wyszkolona armia gwarantem bezpieczeństwa

Żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ćwiczyli w Porcie Morskim Nowy Świat.

Demonstracji zdolności formacji do odpowiedzi na pochodzące z morza zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym przypatrywali się prezydent Andrzej Duda, zgodnie z artykułem 134. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej będący również najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP, a także wicepremier-minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Cel? 300-tysięczna polska armiaCel? 300-tysięczna polska armiaJakub Stasak

W swoim wystąpieniu szef MON mówił o konieczności konsekwentnego budowania nowoczesnego i skutecznego systemu obronności Polski, zwłaszcza w kontekście jej nader skomplikowanej sytuacji geopolitycznej:

„Wojna, która toczy się u granic Rzeczypospolitej, agresywna polityka rosyjska, próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie nie tylko dla Polski, ale dla całego wolnego świata. Najlepszą odpowiedzią na te zagrożenia jest budowa zdolności obronnych Wojska Polskiego. I konsekwentnie ten proces przebiega”.

Zdecydowana odpowiedź na hybrydowe zagrożenia

Udział w ćwiczeniach wzięło 2,5 tysiąca żołnierzy, wśród nich byli przedstawiciele takich jednostek jak:

• Wojska Lądowe,

• Marynarka Wojenna,

• Siły Powietrzne,

• Wojska Specjalne,

• Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych,

• Wojska Obrony Terytorialnej,

• siły sojusznicze wchodzące w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaDobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaJakub Stasak

Scenariusz ćwiczeń, w które zaangażowanych zostało około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego, zakładał m.in. prowadzenie rozpoznania przez Marynarkę Wojenną na kierunku Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, prowadzenie działań demonstracyjnych na kierunku Zatoki Gdańskiej, działania w sytuacji wystąpienia skażeń czy prowadzenie działań w przypadku ataku terrorystycznego (odbicie zakładników).

Do ostatniego z wymienionych aspektów postanowił odwołać się minister Błaszczak:

„Zależy nam na tym, żeby wszystkie rodzaje Polskich Sił Zbrojnych, ale także funkcjonariusze, szkolili się w taki sposób, aby poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy. Widzieliśmy odpowiedź na atak terrorystyczny. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń atakami hybrydowymi […] Żołnierze Wojska Polskiego będą ćwiczyć tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby odstraszyć agresora”.

Strategiczny Nowy Świat

Prezydent Andrzej Duda zauważył natomiast, że wybór miejsca organizacji manewrów nie był przypadkowy:

„Jesteśmy w porcie Nowy Świat na tak zwanym przekopie Mierzei Wiślanej. Ten odcinek drogi wodnej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Rzeczypospolitej […] Sprawą podstawową jest doskonalenie umiejętności armii [...] Wnioski z tego ćwiczenia posłużą do dalszych działań”.

Poczta Polska ważnym ogniwem Systemu Obronnego Państwa. Co to oznacza?Poczta Polska ważnym ogniwem Systemu Obronnego Państwa. Co to oznacza?Jakub Stasak

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych podkreślali również niezwykle ważną rolę, jaką w dostarczaniu polskiej armii najnowocześniejszego sprzętu, pełni narodowy przemysł stoczniowy.

Właśnie jego owocem są trzy znajdujące się aktualnie w czynnej służbie niszczyciele, do których zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Błaszczaka wkrótce dołączyć mają kolejne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!