2,5 tys. zł dla nauczycieli w bonach na komputer

Podczas gdy czwartoklasiści otrzymają rządowe laptopy w jednolitym standardzie, zakupione w przetargu, nauczyciele raz na pięć lat otrzymają 2,5 tys. zł w bonach z przeznaczeniem na zakup komputera — zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

2,5 tys. zł dla nauczycieli w bonach na komputer
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 24 kwietnia 2023

2500 zł na laptopa?

Ustawa autorstwa PiS przewiduje możliwość przekazania nauczycielom szkół publicznych bonów o wartości 2500 zł brutto z przeznaczeniem na zakup laptopa. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu.

- W przypadku uczniów postawiliśmy na jednolity standard dla wszystkich w klasie, ale nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy. Dopuszczamy zarówno tradycyjne komputery przenośne, jak i sprzęt oparty o chmurępowiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Bony będą przyznawane w turach

Ze względu na dostępność sprzętu bony będą przyznawane w turach, a kryteria kwalifikacji w kolejnych rozdaniach określać będzie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwsza partia trafi do nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia dla uczniów klas czwartych. Organ prowadzący szkołę lub placówkę będzie mógł złożyć wniosek o bon dla uprawnionego nauczyciela przez platformę, która zostanie udostępniona przez ministerstwo cyfryzacji.

- Chcemy wykorzystać mechanizm podobny do tego, który zastosowaliśmy przy dofinansowaniu zakupów dekoderów i telewizorów. W programie będzie mógł wziąć udział każdy sklep z elektroniką – ich lista będzie zamieszczona na stronach Ministerstwa Cyfryzacji – wyjaśnił Janusz Cieszyński.  

Nauczyciel będzie mógł otrzymać bon na zakup sprzętu raz na 5 lat. Sprzęt będzie objęty okresem trwałości, co oznacza, że przez trzy lata od zakupu nie będzie można go sprzedać. Bonu nie będzie można wymienić na gotówkę.

Laptopy również dla uczniów

Projekt ustawy zakłada także zakup blisko 400 tys. laptopów dla uczniów. Na ten cel w planie jest przeznaczenie ponad miliard złotych. Zgodnie z założeniami ustawy, przenośne komputery otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce ze szkół publicznych i niepublicznych.

W projekcie uwzględniono również mechanizm wnioskowania o sprzęt w przypadku różnic wynikających z rozbieżności między szacunkową a rzeczywistą liczbą uczniów w danej szkole. — Uczniowie przenoszą się z jednej placówki do drugiej, przeprowadzają się z rodzicami. Chcemy, żeby szkoły mogły wnioskować o sprzęt dla ucznia, który np. dołączył do danej szkoły już po tym, jak placówka zadeklarowała zapotrzebowanie – wyjaśniał minister cyfryzacji.

- Realizujemy to, o czym młodzież dzisiaj marzy, na co liczą rodzice i nauczyciele. Metody nauczania ciągle się zmieniają, technologia ma coraz  większe znaczenie w życiu codziennym, a jej rola zwiększa się z każdym dniem. Dzisiaj, bez nowoczesnych technologii i urządzeń, praca z dziećmi i dla dzieci przestaje być możliwa – powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!