Organizacyjny rozgardiasz na dworcach w Warszawie

Osoby podróżujące muszą uzbroić się w cierpliwość. Mimo że utrudnienia związane są głównie ze stacją Warszawa Zachodnia — wpływ ma na kursowanie wielu składów. Z jakiego powodu pojawiły się niedogodności dla pasażerów? Jak dziś wygląda organizacja ruchu kolejowego na warszawskich stacjach? Taka wiedza jest niezwykle ważna — przed podróżą warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy, by nie mieć nieprzyjemnych, kosztowych niespodzianek.

Organizacyjny rozgardiasz na dworcach w Warszawie
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 21 kwietnia 2023

Kierowanie pociągów na zły tor — jakie kroki podjęto w tej sprawie?

W ostatnim czasie kilkakrotnie na warszawskich dworcach składy były błędnie skierowane na nieodpowiednie tory. Tak zdarzyło się na przykład trzy razy na dworcu Warszawa Zachodnia, raz na dworcu Warszawa Gdańska i raz — Warszawa Wschodnia. Dotyczyło to różnych pociągów: nie tylko lokalnych przewoźników, ale także dalekobieżnych. W niektórych przypadkach zdarzenia miały wpływ na kursowanie innych pociągów — opóźnienia wynosiły ponad godzinę (około 100 minut).

Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?Mikołaj Frączak

W ramach zmian rozkładu uruchomione zostały nowe połączenia z Piaseczna do Warszawy (S4 i S40).

W tej sprawie podjęto odpowiednie kroki: zapowiedziano kontrole, a także zebranie informacji niezbędnych do wyjaśnienia, dlaczego taka sytuacja wydarzyła się oraz kto jest za nią odpowiedzialny. Powołana została komisja, której zadaniem jest jak najdokładniejsze sprawdzenie wszystkich okoliczności mających wpływ na występowanie utrudnień komunikacyjnych związanych z tą sytuacją.

Remont dworca Zachodniego — poprawa komfortu podróżnych

Przebudowa dworca rozpoczęła się jesienią 2020 roku.

W ramach prac modernizacyjnych ma powstać nowy dworzec autobusowy, nowe połączenia komunikacji miejskiej oraz parkingi dla samochodów i rowerów. Ma to poprawić dostępność dworca dla pasażerów i zwiększyć poziom komfortu podróży.

Z tego powodu pociągi kierowane są na inne dworce np. Dworzec Gdański, Dworzec Warszawa Centralna, czy Warszawa Wschodnia. Wybierając się w podróż należy dokładnie sprawdzić, na jaką stację dojeżdża pociąg, lub gdzie należy się przesiąść.

Planowo koniec prac remontowych miał zakończyć się w 2022 roku, później przeniesiono to na 2023 rok, a dziś wspomina się, że może on potrwać nawet do 2024 r. — wykonano do tej pory około 60% prac.

Niestety — remont to także utrudnienia, niedogodności. Zrezygnowano z różnych kursów lokalnych przewoźników, w tym — z nowo uruchomionego S40.

Odjazd pociągu bez pasażerów — zaskoczenie dla podróżujących

Ciekawa sytuacja miała miejsce na dworcu Warszawa Wschodnia, dotyczyła pociągu, który swoją trasą rozpoczął na Litwie, a zmierzał do Krakowa. W pobliżu stolicy nastąpiła konieczność zmiany lokomotywy (z powodu awarii). Pasażerów poinformowano, że opóźnienie może wynosić do 40 minut. Wielu z nich wykorzystując czas postoju postanowiło wyjść na dworzec, zrobić zakupy, czy się posilić. Po powrocie na peron czekało ich niemałe zaskoczenie — skład odjechał, w dodatku — z ich bagażami!

Opóźnienie pociągu – czy należy się rekompensata?Opóźnienie pociągu – czy należy się rekompensata?Martyna Kowalska

Dlaczego tak się stało? Kluczowe jest tu wcześniej przedstawiona informacja, że “opóźnienie może wynosić do 40 minut” oznaczająca, że postój na dworcu może tyle trwać. Jednak każdorazowo wspomina się również, że może ulec ono zmianie, którą większość pasażerów wiąże z kolejnym opóźnieniem, oczekiwaniem na odjazd. Tymczasem — taki komunikat może także oznaczać, że może się to stać również wcześniej. Warto o tym pamiętać, by uniknąć kłopotów — pasażerowie tę podróż z pewnością zapamiętają na długo — w końcu w pociągu pozostały rzeczy osobiste, walizki.

Na koniec zawirowań organizacyjnych, wymuszających przesiadki na różnych dworcach, wyłączanie niektórych z nich z działania czeka mnóstwo osób. Wyremontowane jednostki z pewnością będą wizytówką stolicy, jej chlubą. Poprawi się także wygoda pasażerów, a także infrastruktura i wygląd miejsca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!