Odwrotne obciążenie VAT. Gaz i energia. O co chodzi?

Transakcje giełdowe związane z gazem, energią i uprawnieniami do emisji C2 objęte będą odwrotnym obciążeniem VAT. Nowe rozwiązanie przyczyni się do poprawy konkurencyjności polskiego systemu giełdowego. Wprowadzane regulacje będą przepisami epizodycznymi, które mają obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r.

Odwrotne obciążenie VAT. Gaz i energia. O co chodzi?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 17 kwietnia 2023

Jakie zmiany ma wprowadzić ustawa? 

Nowe przepisy wprowadzone przez ustawę z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustawach (Dz. U. z 2023 r. poz. 556), wprowadzą "Czasowe odwrotne obciążenie podatkiem" w zakresie gazu, energii elektrycznej i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. 

Na te zmiany oczekiwały szczególnie branże związane z energią, gazem oraz uprawnieniami do emisji CO2. Ma ono przede wszystkim zwiększyć ich konkurencyjność w polskim systemie giełdowym. Wprawdzie tr regulacje mają charakter przepisów epizodycznych, ponieważ mają obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 roku, ale mają one poprawić atrakcyjność polskiego systemu giełdowego.

Co to jest biała lista podatników VAT?Co to jest biała lista podatników VAT?Martyna Kowalska

Kogo będą dotyczyć te innowacyjne rozwiązania? 

Rozwiązanie to będzie dotyczyło nabywców lub usługobiorców dokonujących transakcji bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionych podmiotów na giełdzie towarowej, rynku regulowanym lub zorganizowanej platformie obrotu. 

Zamierzające dokonywać takich transakcji podmioty mają obowiązek złożenia stosownego zawiadomienia naczelnikowi urzędu skarbowego przed dokonaniem pierwszej czynności. 

Obecnie trwają konsultacje publiczne w celu dostosowania JPK_VAT do nowych przepisów. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem, które chcą powiedzieć opinię w tej sprawie mogą to zrobić klikając TUTAJ

Co to jest podatek VAT?Co to jest podatek VAT?Michał Górecki

Czy inne kraje stosują odwrócone obciążenie VAT? 

Takie rozwiązanie funkcjonuje już w wielu krajach Unii Europejskiej. Kraje członkowskie mogą je wdrożyć na podstawie art. 199a ust. 1 lit. a oraz e dyrektywy VAT. Stosują je kraje takie jak Czechy, Dania, Niemcy, Irlandia, Włochy, Portugalia, Rumunia oraz Wielka Brytania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!