Będą kary za zostawienie rzeczy w autobusie, metrze i na przystanku

Choć jadąc na gapę, musimy się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami takiego zachowania, to inne przejawy pasażerskiego roztargnienia do tej pory uchodziły nam płazem. Taki stan rzeczy przejdzie do historii już 8 kwietnia, kiedy to w życie wejdą, przyjęte przez radę miejską, zmiany w regulaminie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Będą kary za zostawienie rzeczy w autobusie, metrze i na przystanku
  • Jakub Stasak
  • /
  • 6 kwietnia 2023

Mandat za naruszenie przepisów porządkowych

Podczas sesji z 9 marca warszawska rada miejska przyjęła uchwałę zmieniającą przepisy porządkowe obowiązujące w stołecznym transporcie zbiorowym.

Nowy regulamin zacznie obowiązywać 8 kwietnia, a wprowadzone zmiany stanowią odpowiedź na pojawienie się nowych rodzajów zagrożeń, w tym terrorystycznego (możliwość ukrycia ładunku wybuchowego w bagażu pozostawionym na przystankach, stacjach metra, w autobusach czy wagonach).

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

Jak informują pracownicy warszawskiego Metra, w minionym roku odnotowano aż 143 przypadki pozostawienia w pociągach i na stacjach bagażu bez opieki, w roku 2023, tylko do początku marca, było ich natomiast już 28.

Zgodnie z prawem, każdy taki incydent wymaga wezwania na miejsce Policji, a niekiedy także innych służb, co z kolei niesie ze sobą konieczność zamknięcia stacji dla pasażerów.

Pozostawienie bagażu w pociągu, na stacji metra, w tramwaju, autobusie lub na przystanku będzie od tej pory zagrożone, wynikającą wprost z artykułu 54 Kodeksu wykroczeń, karą pieniężną w wysokości do 500 złotych.

Odepnij wrotki, zejdź z deskorolki

Wspomniana uchwała rozszerza ponadto już obowiązujący przepis zakazujący korzystania w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego z łyżworolek, wrotek, deskorolek, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg lub innego sprzętu sportowego.

Do powyższej listy dodano obecnie także urządzenia transportu osobistego i urządzenia wspomagające ruch, takie jak hoveboardy, monocykle czy deskorolki elektryczne.

Co ważne, samo przewożenie tych pojazdów w środkach transportu publicznego nadal będzie możliwe – o ile nie zagrażają one bezpieczeństwu współpasażerów.

Coraz więcej pociągów z WiFiCoraz więcej pociągów z WiFiAnna Malinowska

Objęte zakazem zostało również wyrzucanie czy też wrzucanie przedmiotów z lub do pojazdu bądź na torowisko.

Regulacja niniejsza powstała, aby zapobiec powtarzaniu się w przyszłości incydentów takich jak ten, gdy jeden z pasażerów wyrzucił przez okno pociągu metra niezidentyfikowany przedmiot, co doprowadziło do długiej przerwy w ruchu.

Z rowerem i wózkiem tylko przez bramkę

Nowe przepisy nie zawierają już punktu zezwalającego na korzystanie z wyjść awaryjnych na stacjach metra osobom przewożącym duży bagaż lub rower, podróżującym z dzieckiem w wózku bądź zwierzęciem, osobom niepełnosprawnym i o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Rozboje w pociągach na oczach konduktorów. Za milczenie dostawali kasę [FILM]Rozboje w pociągach na oczach konduktorów. Za milczenie dostawali kasę [FILM]Monika Świetlińska

Przepis ten stracił na aktualności, ponieważ wszystkie stacje metra wyposażone są obecnie w bramki o zwiększonej szerokości.

Doprecyzowano również przepisy zakazujące przekraczania linii bezpieczeństwa poprzedzonej pasem z wypustkami na peronach i przystankach – przed wjazdem, w trakcie wjazdu lub odjazdu pojazdu Warszawskiego Transportu Publicznego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!