GIOŚ będzie monitorować stan rzek – w tym Odry – i ostrzegać przed toksynami

GIOŚ uruchamia procedury alertowe i będzie informować o masowym zakwicie i zagrożeniu toksynami „złotych alg”. 

GIOŚ będzie monitorować stan rzek – w tym Odry – i ostrzegać przed toksynami
  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 kwietnia 2023

GIOŚ wdraża nowe procedury

Minister Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, powiadomił, że obowiązuje nowa procedura alertowa dotycząca wykrywania masowego rozwoju „złotych alg”. GIOŚ będzie informować też o zagrożeniach związanych z toksynami, które wytwarzają.

Ta procedura składa się z trzech stopni alertów. Jeśli zostanie wykryty duży rozwój „złotych alg” i istnieje zagrożenie toksycznym skażeniem, GIOŚ poinformuje służby i instytucje w ciągu godziny. Aktualnie trwają prace nad instrukcjami dla podmiotów i służb w celu wdrożenia procedury alertowej. 

Katastrofa ekologiczna na Odrze. MON: Wojsko zaangażowane w pomocKatastrofa ekologiczna na Odrze. MON: Wojsko zaangażowane w pomocAnna Malinowska

Opracowanie procedury alertowej stało się możliwe dzięki stałemu monitorowaniu największych rzek w Polsce i innych zbiorników wodnych. Próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu z 20 miejsc na Odrze. Równolegle trwają prace nad automatyzacją systemu, który będzie dostarczał podstawowych danych pomiarowych w sposób ciągły. 

Projekt pilotażowy, który jest prowadzony przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB i Instytut Rybactwa Śródlądowego – PIB, obejmuje w pierwszej kolejności Odrę. Wszystkie wyniki pomiarów będą przesyłane do Centralnego Laboratorium Badawczego – GIOŚ i publikowane na stronach internetowych tej organizacji.

Jednocześnie naukowcy pracują nad znalezieniem skutecznych metod zapobiegania rozwojowi „złotych alg”. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi badania naukowe, używając naturalnego środka na bazie glinki. Badacze dowiedzą się, czy ta metoda jest skuteczna w walce z rozwojem „złotych alg”.

Ministerstwo Środowiska monitoruje stan Odry

Ministerstwo Środowiska oraz trzy inne ministerstwa prowadzą obecnie prace nad koordynacją działań dotyczących sytuacji na rzece Odrze. Służby i instytucje na poziomie centralnym i regionalnym współpracują ze sobą i wymieniają się informacjami. Współpracują ze sobą również odrzańskie województwa.

Te działania są wynikiem rekomendacji Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze, który został powołany latem 2022 roku, by zbadać masowe śnięcia ryb. Eksperci opracowali dwa raporty – jeden wstępny, a drugi końcowy, w którym przedstawiono wnioski z całego procesu.

Lepsza ochrona Odry? Resort infrastruktury ma pomysłLepsza ochrona Odry? Resort infrastruktury ma pomysłMichał Górecki

Najważniejsze informacje z raportu końcowego zostały przedstawione podczas konferencji prasowej 31 marca 2023 roku. Raport jest dostępny na stronie internetowej GIOŚ.

Przypomnijmy – katastrofa ekologiczna w Odrze była jedną z największych w historii współczesnej Polski. Co ciekawe – o jej potencjalnym zanieczyszczeniu nielegalnym zrzutem odpadów poinformowały… Niemcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!