Nawet 8 lat pozbawienia wolności za oszustwo przy zakupie bagietki

Meandry polskiego prawa bywają dla wielu z nas dużym zaskoczeniem. Bez wątpienia stało się ono udziałem także pewnego 17-latka, któremu, za oszustwo przy zakupie bagietki, grozi nawet do 8 lat więzienia.

Nawet 8 lat pozbawienia wolności za oszustwo przy zakupie bagietki
  • Jakub Stasak
  • /
  • 3 kwietnia 2023

Oszustwo i próba ucieczki

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Mielcu, do zdarzenia doszło dokładnie przed tygodniem (27 marca).

Funkcjonariusz dyżurny odebrał telefoniczne zgłoszenie, złożone przez ajenta jednego ze zlokalizowanych na terenie miasta sklepów spożywczych.

Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Mikołaj Frączak

Z relacji mężczyzny wynikało, że poprosił o interwencję Policji, ponieważ jeden z klientów, chcący kupić bagietkę kanapkową o wartości 10,99 złotych, na nie podlegający przecenie produkt nakleił oznaczenie „-50%”, narażając tym samym sklep na stratę 5,49 złotych.

Po zakupie klient, którym okazał się 17-letni mieszkaniec gminy Mielec, opuścił miejsce zdarzenia.

Szybko został jednak zatrzymany przez sprzedawcę i poproszony o uregulowanie różnicy w cenie, czego kategorycznie nie chciał uczynić. Przy próbie ucieczki między nastolatkiem i kasjerem wywiązała się szarpanina.

Rozporządzenie podwójnie niekorzystne

Sprawca, doprowadzony na Komendę Powiatową Policji w Mielcu, podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanego mu czynu.

W związku z powyższym usłyszał zarzut niekorzystnego rozporządzenia mieniem, co okazało się niekorzystne przede wszystkim dla niego samego, za takie oszustwo grozi bowiem do 8 lat pozbawienia wolności.

Pięć lat więzienia za kradzież radzieckiej zabawki? I to jakiej!Pięć lat więzienia za kradzież radzieckiej zabawki? I to jakiej!Mikołaj Frączak

Funkcjonariusze podjęli decyzję o niestosowaniu policyjnego aresztu, po sporządzeniu stosownej dokumentacji mógł więc on bez przeszkód opuścić komendę.

Kradzież, a niekorzystne rozporządzenie mieniem

Zgodnie z polskim systemem prawnym, zachowanie polegające na zmianie metki produktu, mające na celu zakupienie go po cenie niższej niż w rzeczywistości, traktowane jest jako przestępstwo.

W myśl artykułu 286 Kodeksu karnego:

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Jaka kara za kradzież mienia własnych rodziców? Ciekawy przypadek z WałbrzychaJaka kara za kradzież mienia własnych rodziców? Ciekawy przypadek z WałbrzychaMartyna Kowalska

Co ciekawe, wspomniany przepis stosowany jest bez względu na wartość przedmiotu, którego dotyczy, podczas gdy, kwalifikowana jako wykroczenie, kradzież lub przywłaszczenie sobie cudzej rzeczy ruchomej, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, według artykułu 119 Kodeksu wykroczeń „podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Najsurowszy przewidziany przez ustawodawcę w tym przypadku wymiar kary to 30 dni pozbawienia wolności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!