Czy szkoła na religii może zrobić zastępstwo?

Obecność religii w szkole wywołuje bardzo dużo kontrowersji: między innymi dlatego, że według konstytucji w Polsce istnieje wolność wyznaniowa. Można uczęszczać na zajęcia związane z edukacją religijną, jednak ma takiego obowiązku, nie trzeba wyrażać zgody, a szkoła musi zapewnić opiekę dziecku niezależnie od tego, jaka decyzja zostanie podjęta.

Czy szkoła na religii może zrobić zastępstwo?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 3 kwietnia 2023

Mimo uczęszczania do placówek osób różnych wyznań, czy niewierzących — czasem bardzo trudno jest zorganizować lekcje etyki, zwłaszcza w przyjaznych uczniowi godzinach. Niezwykle często takie zajęcia odbywają się na przykład bardzo wcześnie rano (przed rozpoczęciem innych zajęć edukacyjnych) lub przeciwnie, późno, po ich zakończeniu, a dodatkowo — trzeba na nie oczekiwać lub, co gorsza — rezygnować z innych, rozwijających zainteresowania, pasje.  

Co powinien zrobić dyrektor w przypadku nieobecności pedagoga

Choroba nauczyciela ma duży wpływ na pracę placówki edukacyjnej. Dyrektor, w momencie, kiedy zostanie poinformowany o nieobecności pracownika zobowiązany jest podjąć decyzję o sposobie postępowania w takiej sytuacji np. odwołaniu lekcji (pozwoleniu przyjść uczniom na późniejszą godzinę), albo zwolnieniu ich wcześniej do domów. Może też wyznaczyć osobę, która w ramach zastępstwa doraźnego będzie opiekować się uczniami. Czy jednak może wtedy prowadzić zajęcia edukacyjne ze swojego przedmiotu? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule!

Zastępstwo z innego przedmiotu na religii — czy uczeń musi się na nim pojawić? 

Religia to przedmiot nieobowiązkowy — to do dziecka lub jego rodziców należy decyzja, czy będzie na niego uczęszczać. Według zasad — to rodzice powinni wystąpić o jego organizację, a także — podpisać zgodę. W wielu placówkach wygląda to jednak zupełnie inaczej — na początku roku szkolnego przedstawiane są druki z zapytaniem, czy dziecko będzie uczęszczać na religię.

Odpowiedzialność nauczyciela za uczniówOdpowiedzialność nauczyciela za uczniówMichał Górecki

Jeżeli dziecko nie korzysta z oferty takich zajęć — nie musi pojawiać się, jeśli za religię organizowane jest zastępstwo. Nie może także dostać nieobecności w takim wypadku: będzie to fałszowanie dokumentów szkolnych. Nauczyciele nie mogą także prosić rodziców o napisanie wiadomości, że przejmują opiekę nad dzieckiem i pozwalają na wyjście poza szkołę.

Na takich zajęciach można prowadzić zajęcia opiekuńcze, zapewnić uczniom interesujący sposób spędzenia czasu: na przykład poprzez gry, zabawy dostosowane do wieku, rozmowy. Uczniowie mogą nadrobić zaległości z innych przedmiotów. 

Temat jest bardzo poważny — niektórzy z tego powodu czują się dyskryminowani.

Czy katecheta może być na zastępstwie?

Nauczyciele religii, czyli księża, katecheci, siostry zakonne nie mogą być wyznaczeni do zastępstw doraźnych, jeśli nie mają uprawnień do nauczania innego przedmiotu. W przypadku, kiedy jednak posiadają je- nie powinni prowadzić zajęć z religii na tej lekcji (możliwe jest to jedynie w przypadku, kiedy cała klasa uczęszcza na ten przedmiot. W innym przypadku mogą świadczyć jedynie opiekę — pilnować, aby uczniowie byli bezpieczni, nie chodzili po szkole bez opieki.

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Martyna Kowalska

Na zastępstwie można także przeprowadzić sprawdzian, jeśli zostanie on przekazany przez nauczyciela wiodącego. Będzie to sposób świadczenia opieki na zajęciach, pilnowanie aby uczniowie nie ściągali, czy konsultowali się.

Powód jest prosty: nie każdy chodzi na religię — zorganizowane zajęcia powinny być wolne światopoglądowo.

Na koniec — małe przypomnienie — ostatnio głośno zrobiło się o konieczności wyboru religii (zadeklarowanej, niekoniecznie katolickiej) lub etyki, a zabraniu opcji nieuczęszczenia na oba przedmioty. W tym roku nie ma jeszcze takiego obowiązku. Możliwe, że zmiany zostaną wprowadzone za jakiś czas.. 

Jeśli chodzi o przepisy związane z organizowaniem zastępstw na religii lub prowadzonych prze nauczyciela tego przedmiotu — warto znać znać prawa, aby móc wymagać od placówki edukacyjnej odpowiedniego postępowania 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!