Jak sprawdzić punkty karne?

Każda osoba, która zdała egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy wie, że niezastosowanie się do przepisów ruchu drogowego może skutkować mandatem, a także otrzymaniem punktów karnych.  Konsekwencją nazbierania ich określonej ilości może być odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów! Warto o tym pamiętać!

Jak sprawdzić punkty karne?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 31 marca 2023

Czy istnieje możliwość sprawdzenia, jaka jest liczba punktów karnych? Jak to zrobić? Odpowiadamy w artykule — zapraszamy do lektury! Dowiecie się z niego również, co stanie się, jeśli zostanie przekroczona ich dopuszczalna liczba.

Czy można samodzielnie sprawdzić posiadane punkty karne?

Istnieje możliwość sprawdzenia ich liczby, jednak warto zapamiętać, że można tę czynność wykonać jedynie w stosunku do siebie — nie zostanie udostępniona osobie postronnej. 

Można zrobić to osobiście, a także internetowo, dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0) — przez stronę internetową lub mobilnie, dzięki aplikacji mObywatel.

W jaki sposób można sprawdzić liczbę punktów?

Posiadane punkty można sprawdzić na dwa sposoby: to od nas zależy, który wybierzemy. Wpływ na to mogą mieć preferencje danych możliwości czasowe, a także umiejętność korzystania ze sprzętów elektronicznych.

Pierwszym sposobem jest wizyta na komisariacie. Podczas niej policjant z pewnością poprosi o zaprezentowanie dokumentu tożsamości — dowodu osobistego — warto być na to przygotowanym. 

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonieOgromna popularność prawa jazdy w telefonieAnna Malinowska

Jeśli przy okazji wizyty na komisariacie ma być wydane zaświadczenie, na którym widnieje liczba punktów karnych — nie należy zapominać o tym, że trzeba mieć potwierdzenie opłacenia jego wydania (wpłaty pieniężnej albo przelewu). Opłaty (w kwocie 17 zł) nie dokonuje się na komisariacie, a w kasie Urzędu Miasta lub Gminy.

Dla wielu osób sprawdzenie ilości punktów karnych przez internet to dużo wygodniejszy, oszczędzający czas sposób, aby to zrobić nie należy wychodzić z domu — należy mieć założony profil zaufany.

W obu przypadkach możliwe jest sprawdzenie liczby punktu karnych swoich, nikogo innego.

Co stanie się, gdy w przypadku przekroczenia limitu punktów karnych?

Aktualnie istnieją dwie grupy prowadzących pojazdów: posiadający prawo jazdy dłuższy czas oraz młodzi kierowcy, czyli tacy, którzy uprawnienia posiadają krótko, poniżej roku.

Maksymalna liczba punktów karnych na koncie osoby, która prawo jazdy ma dłużej niż rok to 24, oznacza to, że w przypadku uzyskania kolejnego, dwudziestego piątego,  nastąpi odebranie uprawnień do kierowania pojazdami. 

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Rafał Stępniewski

W chwili, kiedy kierowca utraci uprawnienia musi przejść test psychologiczny. Drugim krokiem jest zdanie egzaminu takiego, jaki zdają kandydaci, ale bez uczęszczania na kurs.

Młody kierowca może “zebrać” ich 20, 21 punkt to utracenie prawa jazdy. Dodatkowo — kiedy na mocy decyzji starosty zostaną odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami taka osoba ma obowiązek ponownie uczestniczyć w kursie, a także — ponownie przejść przez egzamin zarówno
teoretyczny, jak i praktyczny.

Bardzo ważne! Jeśli kierowca ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów różnych kategorii, a w wyniku przewinień utracił na daną grupę, to niestety — zabierane jest prawo jazdy na wszystkie kategorie. Warto o tym pamiętać.

Punkty karne mogą ulec skasowaniu — dzieje się to automatycznie po dwóch latach od momentu opłacenia zobowiązania finansowego — mandatu lub — uprawomocnienia wyroku.

Wiedza na temat ilości posiadanych punktów karnych jest bardzo przydatna, zdarza się, że zaświadczenia o ich liczbie wymaga pracodawca. 

Bezpieczna jazda, zgodna z przepisami ruchu drogowego to brak kłopotów związanych z koniecznością odnawiania uprawnień, oszczędności pieniężne (nie trzeba ponosić kosztów ponownych egzaminów, czy kursów) i czasowe — wolne chwile można spędzić w wybrany przez siebie sposób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.