Czy można zażądać przeprowadzenia sekcji zwłok?
Sekcja zwłok jest pośmiertnym badaniem, które przeprowadza się w celu ustalenia przyczyny śmierci. W jakich przypadkach jest wykonywana? Czy rodzina zmarłego może zażądać przeprowadzenia sekcji zwłok? Co w sytuacji, gdy rodzina nie zgadza się na jej wykonanie?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 16 maja 2023
Jak wygląda sekcja zwłok i kiedy się ją wykonuje?
Sekcja zwłok polega na dokładnych oględzinach zewnętrznych i wewnętrznych ciała zmarłego. Poszukuje się i opisuje znamiona śmierci, takie jak plamy opadowe, czy stężenie pośmiertne, które pozwalają na określenie czasu zgonu. Jeżeli istnieją przesłanki, że śmierć mogła nastąpić z udziałem osób trzecich, poszukuje się śladów włosów, paznokci i innego materiału genetycznego potencjalnego zabójcy. Ocenia się stan narządów wewnętrznych i poszukuje się oznak ich niewydolności, pobierając przy tym wycinki do badań histopatologicznych.
Donacja zwłok — jak to załatwić?Małgorzata Łaziuk
Badanie trwa od 2 do 3 godzin i przeprowadza się je dopiero po 12 godzinach od stwierdzenia śmierci. Na pełny raport z przeprowadzonego badania czeka się nawet do pół roku.
Sekcję zwłok, zgodnie z prawem, powinno się wykonywać, gdy śmierć pacjenta nastąpiła przed upływem 12 godzin od momentu przyjęcia do szpitala lub w czasie drogi do szpitala.
Autopsję przeprowadza się również w sytuacji kiedy zgon nastąpił nagle i nie był wynikiem urazu, a także gdy istnieje podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci. Prawo do zlecenia sekcji zwłok ma lekarz, który stwierdził zgon lub ordynator.
Rodzina może zażądać sekcji zwłok, ale lekarz nie ma obowiązku jej wykonywać
Bliscy zmarłego mogą poprosić o przeprowadzenie sekcji zwłok, jednak placówki medyczne mogą odmówić jej wykonania, zwłaszcza gdy przyczyna zgonu jest jasno określona. Jednakże, zdarzają się sytuacje, w których rodzina zmarłego może podjąć kroki prawne w celu wywalczenia przeprowadzenia sekcji. W takich przypadkach musi ona dostarczyć dowody na to, że przyczyna śmierci, umieszczona w karcie zgonu, jest niejasna lub zbyt ogólna. To właśnie te niejasności stają się podstawą do podjęcia działań prawnych w celu uzyskania szczegółowej sekcji zwłok.
Brak zgody na przeprowadzenie sekcji zwłok
Pacjent ma prawo do odmówić przeprowadzenia sekcji zwłok po swojej śmierci. Aby tego dokonać, wystarczy, że ustnie lub na piśmie wyrazi swój sprzeciw, przed lub po przyjęciu do szpitala, bądź w trakcie pobytu w placówce. Jeżeli stan pacjenta na to nie pozwala, może go wówczas zastąpić jego przedstawiciel ustawowy. Ważne jest, aby pamiętać, że w niektórych uzasadnionych sytuacjach, pomimo sprzeciwu najbliższych, można dokonać sekcji zwłok, jeśli żaden członek rodziny nie pełni funkcji pełnomocnika prawnego osoby chorej. Ponadto, nie jest możliwe uniknięcie autopsji w przypadku, gdy przyczyna śmierci jest niejasna — w takim przypadku lekarz z pewnością zleci przeprowadzenie sekcji zwłok, nawet jeśli będzie to wbrew woli chorego lub jego pełnomocnika prawnego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.