Oszustwa na 200 mln zł. Zatrzymano 17 osób

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 17 osób, przeszukali firmy i miejsca zamieszkania osób w Łódzkiem i na Mazowszu. Kwota środków pieniężnych będących przedmiotem przestępstwa wynosi ponad 200 mln zł. Sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na  3 miesiące.

Oszustwa na 200 mln zł. Zatrzymano 17 osób
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 maja 2023

Powiazania osobowe i kapitałowe

W dniach 18 i 21 kwietnia 2023 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 17 osób. Zatrzymane osoby to członkowie zarządu spółek działających w branży obrotu nieruchomościami na terenie woj. dolnośląskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

1000 firm obracało fałszywymi fakturami za 1 mld zł. KAS i CBA w akcji1000 firm obracało fałszywymi fakturami za 1 mld zł. KAS i CBA w akcjiMartyna Kowalska

 Jak ustalili funkcjonariusze CBA proceder przestępczy, prowadzony w latach 2012 – 2021, polegał na wyprowadzaniu majątku ze spółek kapitałowych, a także wprowadzaniu do obrotu nieruchomości i środków pochodzących z przestępstw przy wykorzystaniu grupy spółek powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo, w tym spółek zagranicznych.

W proceder zaangażowany notariusz

Kwota środków pieniężnych będących przedmiotem przestępstwa to ponad 200 mln zł. W proceder był zaangażowany notariusz, który współpracował z grupą przestępczą. Zarzuty uszczupleń podatkowych i wyłudzenia dotacji oraz tymczasowy areszt dla sześciu podejrzanych.

Mundurowi w klubach nocnych. Zatrzymano 22 osoby (WIDEO)Mundurowi w klubach nocnych. Zatrzymano 22 osoby (WIDEO)Michał Górecki

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Usłyszeli zarzuty uszczupleń z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych na ponad 8 mln zł, wyłudzenia dotacji z PARP w kwocie około 73 mln zł, a także poświadczania nieprawdy w składanych dokumentach.

Areszt dla 6 podejrzanych

Decyzją sądu sześciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono około pół miliona złotych w gotówce oraz pojazdy.

Śledztwo ma charakter wielowątkowy, planowane są dalsze czynności w sprawie i kolejne zatrzymania.

Co należy do zadań CBA?

Głównym celem CBA jest zwalczanie korupcji na styku działania sektora publicznego i prywatnego. Zgodnie z art. 2 ustawy o CBA do właściwości Biura należy rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw, ściganie ich sprawców, prowadzenie działań kontrolnych, analitycznych i prewencyjnych.

W granicach zadań ustawowych funkcjonariusze CBA wykonują:

  • czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu zapobiegania popełnieniu przestępstw, ich rozpoznania i wykrywania oraz — jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa — czynności dochodzeniowo-śledcze w celu ścigania sprawców przestępstw;
  • czynności kontrolne w celu ujawniania przypadków korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz nadużyć osób pełniących funkcje publiczne, a także działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa;
  • czynności operacyjno-rozpoznawcze i analityczno-informacyjne w celu uzyskiwania i przetwarzania informacji istotnych dla zwalczania korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!