Polscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleń
Komisja Europejska potwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźników drogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy.
- Joanna Gościńska
- /
- 19 maja 2023
Odpowiedź unijnej komisarz ds. transportu
Ministerstw Infrastruktury 12 maja 2023 r. dostało odpowiedźunijnej Komisarz ds. transportu Adiny Valean w sprawie zasad stosowaniaprzepisów umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowegotowarów.
Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiMartyna Kowalska
Na mocy umowy z 29 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.niektóre rodzaje przewozów drogowych towarów pomiędzy Ukrainą a Unią Europejskązostały, na zasadzie wzajemności, zliberalizowane i nie podlegają wymogomuzyskania zezwoleń przewidzianych w umowach dwustronnych o międzynarodowymtransporcie drogowym. Następnie postanowienia tej umowy zostały przedłużone do30 czerwca 2024 r. Wystąpienie MinistraInfrastruktury do Komisji Europejskiej było związane z przypadkami nieuprawnegonakładania na polskich przedsiębiorców kar za brak zezwoleń, które w myśl umowyUE – Ukraina nie są wymagane.
Ukraińcy nie mogążądać od polskich przewoźników dodatkowych zezwoleń
– Komisja Europejskapotwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźnikówdrogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy. Jesteśmyzdeterminowani, aby pomagać walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, ale powinnazostać zachowana równowaga we wzajemnym traktowaniu przedsiębiorcówwykonujących przewozy towarów – powiedział minister infrastruktury AndrzejAdamczyk.
Rośnie zadłużenie firm transportowychMichał Górecki
– Poprosiliśmy paniąKomisarz Valean o wyjaśnienie sprawy odmiennego rozumienia zakresu stosowaniaumowy przez Ukrainę, w tym żądania zezwoleń przez służby tego państwa, wprzypadku wykonywania transportu drogowego rzeczy przez polskiego przewoźnika zpaństwa członkowskiego UE na Ukrainę. Dzisiejsza odpowiedź z KE w pełni potwierdzanasze i polskich przedsiębiorców stanowisko – dodał wiceminister infrastrukturyRafał Weber.
Umowa przedłużonatylko do 2024 roku
Minister Andrzej Adamczykprzypomniał, że pierwotna propozycja Komisji Europejskiej o przedłużeniu obowiązywaniaumowy UE – Ukraina Komisja Europejska dotyczyła bliżej nieokreślonego terminu,tj. do momentu zakończenia działań wojennych.
– Dzięki interwencjiPolski umowa została przedłużona jedynie do 30 czerwca 2024 r. – dodał Andrzej Adamczyk.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.