Polscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleń

Komisja Europejska potwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźników drogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy.

Polscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleń
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 19 maja 2023

Odpowiedź unijnej komisarz ds. transportu

Ministerstw Infrastruktury 12 maja 2023 r. dostało odpowiedźunijnej Komisarz ds. transportu Adiny Valean w sprawie zasad stosowaniaprzepisów umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowegotowarów.

Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiNowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiMartyna Kowalska

Na mocy umowy z 29 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.niektóre rodzaje przewozów drogowych towarów pomiędzy Ukrainą a Unią Europejskązostały, na zasadzie wzajemności, zliberalizowane i nie podlegają wymogomuzyskania zezwoleń przewidzianych w umowach dwustronnych o międzynarodowymtransporcie drogowym. Następnie postanowienia tej umowy zostały przedłużone do30 czerwca 2024 r. Wystąpienie MinistraInfrastruktury do Komisji Europejskiej było związane z przypadkami nieuprawnegonakładania na polskich przedsiębiorców kar za brak zezwoleń, które w myśl umowyUE – Ukraina nie są wymagane.

Ukraińcy nie mogążądać od polskich przewoźników dodatkowych zezwoleń

Komisja Europejskapotwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźnikówdrogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy. Jesteśmyzdeterminowani, aby pomagać walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, ale powinnazostać zachowana równowaga we wzajemnym traktowaniu przedsiębiorcówwykonujących przewozy towarów – powiedział minister infrastruktury AndrzejAdamczyk.

Rośnie zadłużenie firm transportowychRośnie zadłużenie firm transportowychMichał Górecki

Poprosiliśmy paniąKomisarz Valean o wyjaśnienie sprawy odmiennego rozumienia zakresu stosowaniaumowy przez Ukrainę, w tym żądania zezwoleń przez służby tego państwa, wprzypadku wykonywania transportu drogowego rzeczy przez polskiego przewoźnika zpaństwa członkowskiego UE na Ukrainę. Dzisiejsza odpowiedź z KE w pełni potwierdzanasze i polskich przedsiębiorców stanowisko – dodał wiceminister infrastrukturyRafał Weber.

 Umowa przedłużonatylko do 2024 roku

Umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowegoszczegółowo określa warunki wykonywania przewozów drogowych przez przewoźnikówunijnych i ukraińskich. Na stronie Unii Europejskiej przedstawiony został cel i zakres tej umowy.

Minister Andrzej Adamczykprzypomniał, że pierwotna propozycja Komisji Europejskiej o przedłużeniu obowiązywaniaumowy UE – Ukraina Komisja Europejska dotyczyła bliżej nieokreślonego terminu,tj. do momentu zakończenia działań wojennych.

Dzięki interwencjiPolski umowa została przedłużona jedynie do 30 czerwca 2024 r. – dodał Andrzej Adamczyk. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!