Czy potrzeba pozwolenia na transport towaru do Ukrainy?

Ministerstwo Infrastruktury otrzymało odpowiedź od Adiny Valean, Komisarz ds. transportu Unii Europejskiej, dotyczącą zasad stosowania przepisów umowy między UE a Ukrainą w zakresie transportu drogowego towarów. Na mocy umowy z 29 czerwca 2022 r. niektóre rodzaje przewozów drogowych towarów pomiędzy Ukrainą a UE zostały wzajemnie zliberalizowane, co oznacza, że nie wymagają uzyskania zezwoleń przewidzianych w dwustronnych umowach o międzynarodowym transporcie drogowym. Postanowienia tej umowy zostały następnie przedłużone do 30 czerwca 2024 r., czyli o rok dłużej.

Czy potrzeba pozwolenia na transport towaru do Ukrainy?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 19 maja 2023

Nie potrzeba dodatkowych zezwoleń 

- Komisja Europejska potwierdziła, że ukraińskie służby nie mogą żądać od polskich przewoźników drogowych dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy. Jesteśmy zdeterminowani, aby pomagać walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, ale powinna zostać zachowana równowaga we wzajemnym traktowaniu przedsiębiorców wykonujących przewozy towarów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Do Polski popłynie prąd z… UkrainyDo Polski popłynie prąd z… UkrainyMikołaj Frączak

Wiceminister Rafał Weber dodał: – Poprosiliśmy panią Komisarz Valean o wyjaśnienie sprawy odmiennego rozumienia zakresu stosowania umowy przez Ukrainę, w tym żądania zezwoleń przez służby tego państwa, w przypadku wykonywania transportu drogowego rzeczy przez polskiego przewoźnika z państwa członkowskiego UE na Ukrainę. Dzisiejsza odpowiedź z KE w pełni potwierdza nasze i polskich przedsiębiorców stanowisko.

Jaka umowa reguluje te kwestie? 

Umowa dotycząca transportu drogowego między Unią Europejską a Ukrainą szczegółowo określa warunki przewozu drogowego przez przewoźników z Unii Europejskiej i Ukrainy. Na stronie Unii Europejskiej (TUTAJ) przedstawiono dokładnie szczegóły i cel tej umowy.

Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzyPolska będzie szkolić ukraińskich żołnierzyMonika Świetlińska

Określono dokładny termin obowiązywania umowy 

Minister A. Adamczyk przypomniał, że pierwotna sugestia Komisji Europejskiej w sprawie wydłużenia ważności umowy między UE a Ukrainą dotyczyła nieokreślonego terminu, czyli do czasu zakończenia działań wojennych. Właśnie dzięki interwencji naszych polityków, jest ona przedłużona jedynie do 30 czerwca 2024 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!