Włoski niszczyciel wzmocni bezpieczeństwo polskiego wybrzeża

Do wojskowego portu w Gdyni przybył włoski niszczyciel. Wzmocni on obronę polskiego wybrzeża i ochronę infrastruktury krytycznej Rzeczy Pospolitej.

Włoski niszczyciel wzmocni bezpieczeństwo polskiego wybrzeża
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 23 maja 2023

 Włoski niszczyciel w polskim porcie

„Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy #ITSCaioDuilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i ochronę infrastruktury krytycznej RP” – napisał w sobotę (20 maja) na swoim Twitterze Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Niszczyciel w sobotni poranek wpłynął do wojskowego portu w Gdyni. Głównym celem obecności jednostki jest zapewnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej północnej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury krytycznej.

Wizyta włoskiego okrętu na Bałtyku to kolejne działanie sił morskich Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Bałtyckim. Ich celem jest wspieranie sojuszników oraz wysłanie Rosji sygnału, że infrastruktura krytyczna i szlaki handlowe są pod osłoną okrętów NATO.

Polsko-włoska współpraca wojskowa

Wpłynięcie do wojskowego portu w Gdyni niszczyciela to niejedyny przejaw współpracy polsko-włoskiej. Oba kraje wzajemnie delegują swoich żołnierzy do służby w strukturach NATO rozmieszczonych w Polsce i we Włoszech. Polscy i włoscy żołnierze współdziałają w ramach batalionowej grupy bojowej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Łotwie, jak również na misji UNIFIL w Libanie.

Zatonął krążkownik „Moskwa”. Co wiadomo o tym okręcie?Zatonął krążkownik „Moskwa”. Co wiadomo o tym okręcie?Anna Malinowska


Wojsko Polskie wystawia kontyngent wojskowy operujący na Morzu Śródziemnym, na Sycylii w ramach wojskowej operacji zarządzania kryzysowego EUNAVFOR MED IRINI. Misja polega na zapobieganiu nielegalnemu handlowi bronią oraz procederowi przemytu i handlu ludźmi, co stanowi jeden z elementów ochrony granic UE. Współpraca polsko-włoska rozwija się również w obszarze przemysłów zbrojeniowych oraz w ramach projektów PESCO.

Caio Duilio, czyli słów kilka o włoskim niszczycielu

Caio Duilio to włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon, który wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Okrętowi nadano imię Gajusza Duiliusza — rzymskiego admirała z okresu I wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae.

Okręt ma 152,9 metrów długośc, a jego pełna wyporność wynosi około 7 050 ton. Napędzany jest za pomocą układu COGAG, co umożliwia mu osiągnięcie prędkości do 29 węzłów.

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia „Caio Duilio” jest zaawansowany system obrony przeciwrakietowej PAAMS (Principal Anti Air Missile System). Dzięki niemu okręt jest w stanie wykrywać, śledzić i eliminować wiele zagrożeń jednocześnie, co czyni go jednym z najefektywniejszych systemów obrony powietrznej dostępnych dla współczesnych flot wojennych.

W „Caio Duilio” jest zainstalowanych 6 modułów pionowego systemu startowego Sylver A50, produkowanego przez francuską firmę DCNS, z łącznie 48 komorami na pociski rakietowe Aster 15 krótkiego zasięgu lub Aster 30 średniego zasięgu. W praktyce oznacza to, że „Caio Duilio” ma możliwość wystrzelenia do 48 pocisków Aster 15 lub Aster 30 z zamontowanych modułów Sylver A50. Te pociski są zdolne do przechwytywania i niszczenia wielu celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców i pocisków balistycznych.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!