Polska nie musi zwracać akcyzy za samochód

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska nie musi zwracać akcyzy w sytuacji, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce został później wywieziony do innego kraju. To ważna wygrana naszego kraju. Potwierdza to, że nasz system opodatkowania samochodów nie utrudnia swobody przemieszczania tych produktów.

Polska nie musi zwracać akcyzy za samochód
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 23 maja 2023

Ważny wyrok dla Polski 

Trybunał w wyroku C-105/22 stwierdził zgodność polskich przepisów dotyczących braku możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych wywiezionych z Polski (wcześniej zarejestrowanych w Polsce) z przepisami unijnymi, w tym z zasadą jednokrotnego opodatkowania akcyzą i zasadą proporcjonalności.

TSUE: Nie wyrejestrowałeś auta? Musisz mieć OC!TSUE: Nie wyrejestrowałeś auta? Musisz mieć OC!Michał Górecki

To orzeczenie Trybunału wynika z pytania prejudycjalnego skierowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Miał on bowiem wątpliwości, czy prawo UE pozwala na zastosowanie polskich regulacji. Bowiem nie przewidują one zwrotu proporcjonalnej kwoty akcyzy (w odniesieniu do okresu użytkowania samochodu w Polsce) zapłaconej za zarejestrowany w Polsce samochód osobowy, gdy ten samochód został wyeksportowany do innego kraju.

TSUE popiera polskie stanowisko w sprawie akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreślił, że polski podatek akcyzowy na samochody osobowe nie ma natury podatku zależnego od okresu użytkowania samochodów. Dodał, że jest on podatkiem związanym z konsumpcją, czyli z rejestracją danego samochodu osobowego na terytorium kraju.

To kolejny sukces Polski przed TSUE

Całkiem niedawno Polska odnosiła także inne sukcesy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach skargowych dotyczących akcyzy. Dotyczyły one m.in. stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie alkoholu przeznaczonego do produkcji lekarstw oraz zwolnień z akcyzy dla zakładów energochłonnych.

TSUE — co to jest? 

TSUE to skrót od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jest to instytucja unijna odpowiedzialna za orzekanie w sprawach dotyczących prawa Unii Europejskiej oraz interpretowanie i egzekwowanie przepisów prawnych obowiązujących w państwach członkowskich. 

Bankowy tytuł egzekucyjny. TSUE przeciwko sądowym nakazom zapłaty w PolsceBankowy tytuł egzekucyjny. TSUE przeciwko sądowym nakazom zapłaty w PolsceRafał Stępniewski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma siedzibę w Luksemburgu i składa się z sędziów reprezentujących poszczególne państwa członkowskie. Jego zadaniem jest zapewnienie jednolitej interpretacji prawa unijnego oraz ochrona praw i interesów obywateli i podmiotów gospodarczych w ramach Unii Europejskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!