Ceny zbóż od dawna nie były tak niskie. Co w tej sprawie robi rząd?

Cena zboża spada. W zasadzie nie była ona tak niska od dawna. W związku z tym minister rolnictwa Robert Telus, odwiedził magazyny Elewarru w Nowych Proboszczewicach koło Płocka. Czego mogą oczekiwać rolnicy?

Ceny zbóż od dawna nie były tak niskie. Co w tej sprawie robi rząd?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 maja 2023

Cena zboża spada

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, odwiedził dziś magazyny Elewarru w Nowych Proboszczewicach koło Płocka, aby zapoznać się z bieżącym skupem zboża po ostatnich decyzjach rządu.

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Martyna Kowalska

Przypomniał tam o niedawnych decyzjach Rady Ministrów dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża. Obecne ceny zboża na giełdzie MATIF w Europie spadają i są najniższe od 3 lat. I niekoniecznie jest to dobra wieść dla rolników. 

Dopłata od 15 maja osiągnęła rekordowy poziom 3025 zł na hektar, co oznacza około 550 zł uzupełnienia do sprzedanej tony pszenicy w tym okresie. Stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100%. 

Minister podkreślił również, że zmienione zostały zapisy, które umożliwiają uzyskanie dopłat do pierwszych trzystu hektarów niezależnie od wielkości gospodarstwa. To samo dotyczy dopłat do zakupu nawozów. Wszystko to jednak kosztuje i to kosztuje polskich podatników.

Problem ze sprzedażą zboża?

Minister Telus zauważył, że nie ma problemu z eksportem zboża ani z załadunkiem w portach, ale występuje trudność w sprzedaży przez rolników. Zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych jest wyzwaniem.

Choć ceny są niskie, obserwuje się wzrost ruchu w skupach. Około 40% zboża zostało już sprzedane przez rolników, ale szacuje się, że pozostało jeszcze około 2-2,5 mln ton.

Minister ponownie zaapelował do rolników o wyprzedanie swoich zapasów przed kolejnymi żniwami. Warto zauważyć, że rekordowo wysoka dopłata w wysokości około 550 zł do tony pszenicy ma – według rządu – stanowić dla nich dodatkową zachętę.

Prezes Elewarru, Hubert Grzegorczyk, zapewnił, że firma kontynuuje skup zbóż i już eksportuje je za granicę. Dodatkowo informuje o trwającej modernizacji i rozbudowie magazynów w Braniewie.

13. i 14. emerytura także dla rolników13. i 14. emerytura także dla rolnikówMichał Górecki

Minister Telus podkreślił, że rząd stara się działać szybko. Prezydent Andrzej Duda podpisał niedawno ustawy dotyczące zwiększenia zwrotu stawki akcyzy w paliwie rolniczym do 2 zł oraz ułatwień w budowie silosów i magazynów. To część inicjatywy pod nazwą „Konkrety dla polskiej wsi”. Na razie jednak trudno mówić o konkretnych efektach. Warto też podkreślić, że niedawno rozpoczął się protest polskich rolników, którzy pojechali aż do Brukseli.

Co więcej – Komisja Europejska zatwierdziła program wsparcia producentów rolnych. Ten ma wynieść miliard euro i ma trafić do rolników w formie bezpośredniej dotacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!