Walka z mafią Vatowską. Kolejne zatrzymanie CBA

Funkcjonariusze CBA na terenie Mazowsza zatrzymali kolejną osobę, która należała do międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w obrocie elektroniką. Realizacja CBA to jeden z elementów śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie.

Walka z mafią Vatowską. Kolejne zatrzymanie CBA
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 16 maja 2023

Kolejny zatrzymany

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku 10 maja zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 59-letniego mężczyznę, członka zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2018-2019. Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie.

Gang samochodziarzy. CBŚP zlikwidowało 5 "dziupli samochodowych"Gang samochodziarzy. CBŚP zlikwidowało 5 "dziupli samochodowych"Joanna Gościńska

Z ustaleń śledczych wynika, że w latach 2012 — 2018 działała zorganizowana grupa przestępcza, która mogła doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT w kwocie 1,3 miliarda złotych. Grupę tworzyli obywatele Polski, a także m.in. Rumunii, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Chin, Malezji. Grupa pozorowała obrót elektroniką i zaniżała wysokość należności podatkowych. Wykorzystywane przez grupę przestępczą schematy karuzelowe ukierunkowane były w szczególności na wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT, a także na ukrycie przestępczego pochodzenia środków w ramach procederu tzw. prania brudnych pieniędzy.

Pierwsze zatrzymania w 2020 roku

W 2020 roku funkcjonariusze z białostockiej Delegatury CBA zatrzymali na terenie województw lubuskiego oraz mazowieckiego 8 osób. Wśród nich znaleźli się obywatele Polski oraz Ukrainy. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowania lub używaniem faktur wystawionych na kwoty wielkich rozmiarów. W akcji uczestniczyło ponad 120 funkcjonariuszy CBA. Funkcjonariusze przeszukali wówczas ponad 40 lokalizacji na terenie województwa lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

Śledztwo wielowątkowe – ponad 6 tysięcy tomów akt

Realizowane przez funkcjonariuszy CBA czynności — to jeden z elementów śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie, CBŚP i KAS, a dotyczącego działania tzw. mafii VAT-owskiej. W całym śledztwie zarzuty przedstawiono ponad 100 podejrzanym. Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Akta sprawy liczą już ponad 6 tysięcy tomów.

Co należy do zadań CBA?

Głównym celem CBA jest zwalczanie korupcji na styku działania sektora publicznego i prywatnego. Zgodnie z art. 2 ustawy o CBA do właściwości Biura należy rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw, ściganie ich sprawców, prowadzenie działań kontrolnych, analitycznych i prewencyjnych.

1000 firm obracało fałszywymi fakturami za 1 mld zł. KAS i CBA w akcji1000 firm obracało fałszywymi fakturami za 1 mld zł. KAS i CBA w akcjiMartyna Kowalska

W granicach zadań ustawowych funkcjonariusze CBA wykonują:

  • czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu zapobiegania popełnieniu przestępstw, ich rozpoznania i wykrywania oraz — jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa — czynności dochodzeniowo-śledcze w celu ścigania sprawców przestępstw;
  • czynności kontrolne w celu ujawniania przypadków korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz nadużyć osób pełniących funkcje publiczne, a także działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa;
  • czynności operacyjno-rozpoznawcze i analityczno-informacyjne w celu uzyskiwania i przetwarzania informacji istotnych dla zwalczania korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.
  •  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!