Gang samochodziarzy. CBŚP zlikwidowało 5 dziupli samochodowych

CBŚP zlikwidowało 5 „dziupli samochodowych” na Pomorzu. Zatrzymano 7 osób, którym postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży pojazdów lub paserstwa. Grozi za to kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na wniosek prokuratora.

Gang samochodziarzy. CBŚP zlikwidowało 5 dziupli samochodowych
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 15 maja 2023

Zaczęli od akcji na autostradzie A2

Funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, wspierani przez policjantów z Komend Wojewódzkich w Szczecinie, Gorzowie Wlkp. i Poznaniu oraz kontrterrorystów z SPKP w Gdańsku i Bydgoszczy, jak również niemieckich policjantów z Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig, przeprowadzili akcję wymierzoną w transgraniczną przestępczość samochodową. Śledztwo nadzoruje Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Działania zaczęły się od akcji na autostradzie A2 w okolicach Poznania, gdzie zatrzymano 4 podejrzanych i odzyskano 2 volkswageny skradzione w Niemczech kilka godzin wcześniej. Zabezpieczono także narzędzia służące do kradzieży pojazdów, które były ukryte w wentylacji samochodu, użytkowanego przez podejrzanych.

Na Pomorzu odkryli 5 „dziupli samochodowych”

Kolejne czynności funkcjonariusze wykonali na Pomorzu, gdzie przeszukali 18 nieruchomości, odkrywając 5 „dziupli samochodowych”. W miejscach ukrycia oraz rozbiórki skradzionych samochodów zatrzymano 3 kolejnych mężczyzn, w tym prawdopodobnego organizatora procederu oraz jego wspólnika, a także osobę podejrzaną o ukrywanie oraz rozbiórkę na części pojazdów pochodzących z kradzieży.

Kasjerka CBA zatrzymanaKasjerka CBA zatrzymanaJoanna Gościńska


W wyniku przeszukań zabezpieczono volkswageny z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi, w tym samochód skradziony trzy dni wcześniej w Pruszczu Gdańskim. Łącznie funkcjonariusze odzyskali 5 skradzionych pojazdów, uniemożliwiając ich rozłożenie na części i przejęli kilka tysięcy różnych części samochodowych, w tym bryły pojazdów, elementy nadwozia, a także podzespoły elektryczne.

Wartość skradzionych pojazdów to 3 mln zł

Według śledczych zabezpieczone elementy pojazdów pochodzą z co najmniej 120 samochodów skradzionych z terenu Polski i Niemiec. Ustalane są również numery identyfikacyjne 250 innych elementów pojazdów zabezpieczonych w toku przeszukań.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że wartość pojazdów skradzionych z terenu Niemiec to prawie 3 mln zł, jednak jest to bardzo wstępny szacunek. Obecnie śledczy ustalają pełną listę ukradzionych pojazdów, a ich łączna wartość może być kilkukrotnie wyższa. W trakcie działań, na poczet kar, zabezpieczono również gotówkę, samochód i motocykle o wartości około 1 mln zł.

Nowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościNowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościMikołaj Frączak

Podejrzanych doprowadzono do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Zarzuty przedstawione zatrzymanym dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży pojazdów lub paserstwa. Za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na wniosek prokuratora.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!