Przemoc wobec dzieci. Co możesz zrobić jako sąsiad?

Żyjemy w społeczeństwie, w którym niezwykle ważne jest wzajemne wsparcie i dbałość o dobro najmłodszych. Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, a dzieci mogą stać się ofiarami przemocy. Właśnie wtedy nasza rola jako sąsiadów staje się kluczowa. Co można zrobić, kiedy zauważamy, że po sąsiedzku dziecko może być ofiarą przemocy?

Przemoc wobec dzieci. Co możesz zrobić jako sąsiad?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 16 maja 2023

Rozpoznaj sygnały

Najważniejszym krokiem jest rozpoznanie oznak przemocy. Dzieci, które doświadczają przemocy, często wykazują pewne symptomy. Mogą to być zmiany w zachowaniu, takie jak nagłe wycofanie się, agresja, problemy ze snem, nagłe spadki osiągnięć szkolnych czy nieoczekiwane trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

6979.png'Pomóż mi'. Naucz tego znaku swoje dzieckoMonika Świetlińska

Fizyczne oznaki mogą obejmować niejasne siniaki, zadrapania czy złamania.

Zaufaj swojej intuicji

Jeżeli coś wydaje Ci się niepokojące, zaufaj swojej intuicji. Przemoc wobec dzieci to poważne zagrożenie, które wymaga natychmiastowej interwencji. Wielu ludzi nie zgłasza swoich podejrzeń, bojąc się, że mogą się mylić. Pamiętaj, że lepiej jest zgłosić podejrzenie i omylić się, niż zignorować sygnały, które mogą oznaczać, że dziecko jest w niebezpieczeństwie.

Nie bądź bierny

Jeżeli zauważasz jakiekolwiek oznaki przemocy wobec dzieci, nie pozostawaj bierny. Przemoc domowa to problem, który wymaga interwencji. Rozmawiaj o swoich obawach z innymi sąsiadami, którzy mogli również zauważyć coś niepokojącego. Wspólne działanie zwiększa szanse na skuteczne wsparcie.

Zgłoś sprawę odpowiednim służbom

W Polsce, w przypadku podejrzenia przemocy wobec dziecka, powinniśmy zgłosić to do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji lub Prokuratury. Bez względu na to czy wierzysz w ich skuteczność — zgłoś problem tym organom.

Co robić, gdy podejrzewasz, że komuś dzieje się krzywda? Jak reagować na niepokojące zdarzenia?Co robić, gdy podejrzewasz, że komuś dzieje się krzywda? Jak reagować na niepokojące zdarzenia?Alicja Skibińska

Możemy także skorzystać z bezpłatnej, całodobowej infolinii — Niebieskiej Linii. Pamiętaj, że zgłoszenie nie musi być poparte dowodami — wystarczą podejrzenia.

Wsparcie dla ofiary

Kiedy dziecko jest ofiarą przemocy, najważniejsze jest, aby poczuło, że jest bezpieczne i że ktoś o nim dba. Dzieci potrzebują stabilnego, bezpiecznego środowiska, które pozwoli im poradzić sobie z traumą. Jako sąsiad, możesz nie być w stanie zapewnić im pełnej opieki, ale możesz im pokazać, że są kochane i chronione. Możesz to zrobić na wiele sposobów, takich jak regularne pytanie o ich dobrostan, zapewnienie im miejsca do zabawy czy oferowanie wsparcia emocjonalnego.

Zachęcaj do otwartej komunikacji

Zaangażuj się w rozmowy z dzieckiem. Pokaż, że jesteś otwarty na rozmowę i że możesz być osobą, która pomoże. Oczywiście, nie naciskaj dziecka do dzielenia się szczegółami, które mogą być dla niego bolesne. Ważne jest, aby zrozumieć, że przemoc wobec dzieci to delikatny temat i wymaga delikatnego podejścia.

Pomoc specjalistyczna

Pamiętaj, że dzieci, które doświadczyły przemocy, często potrzebują profesjonalnej pomocy. Psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni — wszyscy oni mogą pomóc dziecku poradzić sobie z traumą.

Ile za znęcanie się nad dzieckiem? Kara dla matkiIle za znęcanie się nad dzieckiem? Kara dla matkiMonika Świetlińska

Jako sąsiad, możesz pomóc w organizacji takiej pomocy, na przykład udzielając informacji o dostępnych zasobach lub pomagając w załatwieniu formalności.

Podtrzymuj swoje wysiłki

Nie oczekuj natychmiastowych wyników. Przywracanie poczucia bezpieczeństwa i stabilności dziecku, które doświadczyło przemocy, to proces, który wymaga czasu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podtrzymywać swoje wysiłki. Kontynuuj wsparcie dla dziecka, nawet jeśli początkowo wydaje się, że nie przynosi ono efektów.

Ważne!

Przemoc wobec dzieci to poważny problem, który nie może być zignorowany. Jako sąsiad, masz możliwość zauważenia sygnałów i podjęcia działań, które mogą pomóc chronić dziecko. Pamiętaj, że Twoja rola może być kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i wsparcia dla dziecka, które jest ofiarą przemocy. Każda interwencja ma znaczenie i może przyczynić się do zmiany życia dziecka na lepsze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!