Metoda na policjanta wciąż działa. 22-letnia oszustka zatrzymana

Choć mogłoby się wydawać, że po tak dużej liczbie ostrzeżeń przed oszustwami metodą „na policjanta”, z jaką mieliśmy już w przestrzeni publicznej do czynienia, sposób ten ostatecznie przeszedł do lamusa, to nic bardziej mylnego. Pod koniec kwietnia w ręce Policji wpadła 22-latka, która od krakowskiej seniorki wyłudziła 35 tysięcy złotych.

Metoda na policjanta wciąż działa. 22-letnia oszustka zatrzymana
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 maja 2023

Fałszywa akcja Policji

Był 27 kwietnia, mieszkająca w rejonie krakowskiego Prokocimia 88-latka odebrała telefon od mężczyzny, podającego się za funkcjonariusza Policji.

Rozmówca przekonywał seniorkę, że bierze ona udział w policyjnej akcji, mającej na celu zatrzymanie szajki oszustów, której działalnością zagrożone są m.in. środki zgromadzone na jej bankowym  koncie.

Kobieta dała wiarę „ostrzeżeniom” i udała się do banku, następnie, postępując według instrukcji oszusta, podjęte 35 tysięcy złotych zostawiła w koszu na śmieci.

Zgodnie z zapewnieniami samozwańczego stróża prawa po zakończonej akcji miała odzyskać całą sumę.

Tyle się mówi o tych oszustwach, a Polacy przez naiwność nadal tracą majątkiTyle się mówi o tych oszustwach, a Polacy przez naiwność nadal tracą majątkiMonika Świetlińska

Na tym jednak sprawa się nie zakończyła, w dalszej części rozmowy łatwowierna starsza pani postanowiła bowiem zwierzyć się fałszywemu policjantowi z tego, że posiada także, zgromadzone na bankowej lokacie, 50 tysięcy złotych.

Wiedziony „troską” o oszczędności jej życia rzekomy funkcjonariusz namówił staruszkę do jej zerwania.

Zamiar powyższy udaremnił dopiero czujny pracownik banku, zorientował się on, że klientka padła ofiarą przestępstwa, nie pozwolił na przekazanie pieniędzy, a o zaistniałej sytuacji powiadomił prawdziwych policjantów.

Do dwóch razy sztuka

Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze zawiadomieni zostali o próbie bardzo podobnego wyłudzenia, do której dojść miało w innej części miasta.

Zebrawszy więc od pokrzywdzonej 88-latki wszystkie niezbędne informacje, niezwłocznie udali się w rejon Przegrzał, gdyż właśnie stamtąd pochodziło zgłoszenie.

Po przybiciu na miejsce i krótkiej obserwacji uwagę policjantów zwróciła dziwnie zachowująca się młoda kobieta.

Oszustwo na rumuńską walutę. Uważaj na parkingach i stacjach benzynowych!Oszustwo na rumuńską walutę. Uważaj na parkingach i stacjach benzynowych!Martyna Kowalska

Podejrzana nerwowo rozglądała się po oknach okolicznych budynków, cały czas prowadziła przy tym rozmowę telefoniczną, aby po chwili w pośpiechu wsiąść do taksówki i odjechać.

W kilka chwil później pojazd został zatrzymany, a jego pasażerka wylegitymowana.

Według ustaleń śledczych to właśnie 22-latka stała z wyłudzeniem 35 tysięcy i próbą wyłudzenia kolejnych 50 tysięcy złotych od 88-latki.

W planach miała ponadto odbiór blisko 17 tysięcy złotych, ponad 1200 dolarów amerykańskich i 100 funtów od mieszkanki Przegrzał.

Tym razem jednak górę wziął rozsądek i choć starsza pani (również 88-latka), jak sama przyznała, zdążyła już spakować gotówkę do reklamówki, którą miała zostawić w… koszu na śmieci, to ostatecznie rozmyśliła się i do przekazania pieniędzy nie doszło.

Oszustwo i usiłowanie

Po zatrzymaniu 22-latkę przewieziono na komisariat, następnie trafiła zaś do policyjnego aresztu.

Do sądu trafił już, skierowany przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Podgórze, wniosek o zastosowanie wobec kobiety aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy.

"Na amerykańskiego żołnierza". Nie daj się usidlić! [FILM]"Na amerykańskiego żołnierza". Nie daj się usidlić! [FILM]Monika Świetlińska

Odpowie ona za czyn z artykułu 286. Kodeksu karnego, przepis niniejszy stanowi, że:

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!