Szajka włamywaczy, której łupem padło ponad 300 tysięcy złotych zatrzymana

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn – sprawców włamania do jednego z domów w gminie Piaski. Łupem włamywaczy padło ponad 300 tysięcy złotych oraz biżuteria. Sprawę prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej w Świdniku.

Szajka włamywaczy, której łupem padło ponad 300 tysięcy złotych zatrzymana
  • Jakub Stasak
  • /
  • 19 kwietnia 2023

Złoto, gotówka i błyskawiczna akcja Policji

We wtorek (11 kwietnia) funkcjonariusz dyżurny KPP w Świdniku odebrał zgłoszenie dotyczące włamania do jednego z domów jednorodzinnych na terenie gminy Piaski.

Po dostaniu się do środka i splądrowaniu nieruchomości, sprawcy ukradli gotówkę w kwocie ponad 300 tysięcy złotych oraz złotą biżuterię.

Włamywacz chciał sprzedać skradzione mienie prawowitemu właścicielowi. Dlatego wpadłWłamywacz chciał sprzedać skradzione mienie prawowitemu właścicielowi. Dlatego wpadłMikołaj Frączak

Łupem nie mogli się jednak cieszyć zbyt długo, bo już następnego dnia wpadli w ręce stróżów prawa z Komendy Wojewódzkiej w Lublinie.

Zatrzymanymi okazali się dwaj lublinianie w wieku 30 i 55 lat oraz zamieszkały na terenie województwa mazowieckiego 35-latek.

Zatrzymani w drodze

Mężczyźni ujęci zostali na terenie powiatów garwolińskiego i puławskiego.

Poruszali się wówczas samochodami, z których jeden posłużył im dzień wcześniej do popełnienia przestępstwa.

Ukradli panele fotowoltaiczne. Wpadli po trzech miesiącachUkradli panele fotowoltaiczne. Wpadli po trzech miesiącachMichał Górecki

Znaczną część skradzionego mienia udało się odzyskać.

W toku prowadzonego przez policjantów ze świdnickiej komendy postępowania sprawcom postawiono zarzuty kradzieży z włamaniem.

Tymczasowy areszt i policyjny dozór

Decyzją sądu wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Zmieszany w proceder okazał się również 35-letni mieszkaniec gminy Niemce, który także został zatrzymany i odpowie za paserstwo, ponieważ przyjął pochodzące z kradzieży pieniądze.

Mężczyznę objęto policyjnym dozorem, do popełnionego przez niego czynu odwołuje się jednak artykuł 291. Kodeksu karnego, zgodnie z którym:

„Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje, lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Możliwa jest także kwalifikacja omawianego przestępstwa jako sprawy mniejszej wagi, wówczas obowiązujące aktualnie przepisy przewidują karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Co grozi za włamanie i kradzież samochodu?Co grozi za włamanie i kradzież samochodu?Joanna Gościńska

Podobnego rozróżnienia Kodeks karny nie wprowadza już w przypadku samej kradzieży z włamaniem, artykuł 279. stanowi, że:

„Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!