W tych napojach jest plastik. Ostrzeżenie Sanepidu

Refresco Sp. z o.o., producent popularnych napojów Orangina i Freeway, poinformował o prewencyjnym, dobrowolnym wycofaniu określonych partii tych produktów. Decyzja została podjęta ze względu na ryzyko obecności drobnych fragmentów plastiku w napojach. Czym grozi ich połknięcie? Masz te napoje? Sprawdź, co powinieneś zrobić.

W tych napojach jest plastik. Ostrzeżenie Sanepidu
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 maja 2023

O które napoje chodzi?

Znany producent napojów, poinformował Główny Inspektorat Sanitarny o prewencyjnym, dobrowolnym wycofaniu określonych partii swoich produktów. Decyzja ta została podjęta ze względu na ryzyko obecności drobnych fragmentów plastiku w napojach. Akcja wycofania dotyczy dwóch rodzajów napojów: Orangina Regular w butelkach 0,5 L i 1,4 L oraz Freeway Orange 20% Soku w butelkach 2 L.

GIS: Salmonella w gorczycy z firmy PrymatGIS: Salmonella w gorczycy z firmy PrymatAnna Malinowska

Produkty, które podlegają wycofaniu, zostały wyprodukowane przez Refresco Sp. z o.o. z siedzibą w Kętach i dystrybuowane przez Orangina Schweppes Polska Sp. z o.o. oraz Lidl sp. z o.o. sp. k. Dokładne numery partii i daty minimalnej trwałości tych produktów zostały opublikowane przez producenta tutaj dla jasności i przejrzystości względem kupujących.

Wyjaśnienie producenta

"Stwierdziliśmy, że w jednostkowych przypadkach, w trakcie butelkowania napojów gwint butelki został lekko naruszony przed jej zakorkowaniem. W efekcie nazewnątrz butelki mogły znaleźć się niewielkie kawałki plastiku. Wada ta sprawia, że opakowanie nie spełnia naszych wysokich standardów jakości ibezpieczeństwa, ponieważ nie można wykluczyć, że drobny kawałek plastiku nie przedostanie się do napoju w czasie jego spożywania. Na podstawie przeprowadzonych badań możemy zapewnić, że jest to odosobniony przypadek i dotyczy on wyłącznie dwóch konkretnych partii Oranginy, pochodzących z jednej linii rozlewniczej" — napisał producent w wyjaśnieniach.

Czym grozi połknięcie?

Połknięcie drobnych fragmentów plastiku może prowadzić do szeregów potencjalnych problemów zdrowotnych. Choć małe kawałki plastiku mogą przemieścić się przez układ trawienny bez powodowania szkód, istnieje ryzyko poważniejszych konsekwencji.

Zakazane substancje w suplemencie. Wykrył je SanepidZakazane substancje w suplemencie. Wykrył je SanepidRedakcja

  1. Uszkodzenie układu pokarmowego. Ostry lub twardy plastik może uszkodzić ściany przewodu pokarmowego, powodując krwawienie lub inne komplikacje.

  2. Zablokowanie układu pokarmowego. Większe fragmenty plastiku mogą zablokować przewód pokarmowy, co może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zapalenie trzustki lub perforacja jelit.

  3. Toksyny. Niektóre plastiki mogą zawierać substancje chemiczne, takie jak ftalany czy bisfenol A (BPA), które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Te substancje mogą przenikać do pokarmu lub napoju, a następnie do organizmu, gdzie mogą mieć wpływ na różne systemy, w tym na układ hormonalny.

  4. Długotrwałe skutki. Choć skutki spożycia plastiku na dłuższą metę nie są jeszcze w pełni zrozumiane, istnieje obawa, że mogą one prowadzić do chronicznych problemów zdrowotnych.

Rekomendacje

"Jeżeli zakupili Państwo produkt z jednej z wymienionych poniżej partii, rekomendujemy nie spożywanie go i zwrócenie do sklepu, gdzie otrzymają Państwozwrot kosztów bez konieczności okazywania paragonu" — czytamy w ogłoszeniu Refresco.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!