Członkowie gangu czerpiącego korzyści z nierządu w rękach rzeszowskiego CBŚP

Funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu. Jak wynika ze zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego, działając w latach 2019-2023, na nielegalnym biznesie gang mógł zarobić ponad 600 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, a nadzoruje ją Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Członkowie gangu czerpiącego korzyści z nierządu w rękach rzeszowskiego CBŚP
  • Jakub Stasak
  • /
  • 11 maja 2023

Śledztwo w toku

Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie prowadzi pod nadzorem tarnowskiej Prokuratury Okręgowej śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie czerpali korzyści z cudzego nierządu.

Przestępcy żerujący na nierządzie w rękach policjiPrzestępcy żerujący na nierządzie w rękach policjiJakub Stasak

Ostatnia, przeprowadzona przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, realizacja zaowocowała zatrzymaniem trzech osób w wieku od 41 do 44 lat.

Po doprowadzeniu do prokuratury przedstawiono im zarzuty czerpania korzyści z cudzego nierządu oraz kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymani z kryminalną przeszłością

Według ustaleń śledczych, dwójka spośród zatrzymanych na swoim koncie ma już konflikty z prawem, a czyny, o których mowa, również były przestępstwami związanymi z wolnością seksualną i obyczajowością.

Dom i kawalerki do wynajęcia. W tle prostytutki, broń i narkotykiDom i kawalerki do wynajęcia. W tle prostytutki, broń i narkotykiMonika Świetlińska

Podczas przeszukania mieszkań, agencji towarzyskich, samochodów oraz innych użytkowanych przez podejrzanych obiektów, ujawniono m.in. dokumentację papierową, nośniki danych informatycznych, a także blisko 20 tysięcy złotych w gotówce.

Surowa kara

Działająca w latach 2019-2023 na terenie Tarnowa grupa przestępcza zajmowała się prowadzeniem agencji towarzyskich (tzw. mieszkaniówek).

W kilku wynajmowanych lokalach mogło w tym czasie „pracować” nawet kilkadziesiąt świadczących usługi seksualne kobiet.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, werbowane były one m.in. za pośrednictwem portali internetowych.

"Linda" handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym miliony"Linda" handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym milionyMonika Świetlińska

Zgodnie z artykułem 204. Kodeksu karnego:

„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Z identycznym wymiarem kary musi liczyć się ponadto każdy, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

Co istotne, przytoczony przepis pozwala zastosować powyższą karę również w stosunku do osób świadomie i dla uzyskania korzyści majątkowej ułatwiających prostytucję, na przykład poprzez wynajem lokali, w których następnie świadczone są tego typu usługi.

Zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, które także usłyszeli zatrzymani, są zaś zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!