Czego nie robić po zalaniu telefonu?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo zalać swój telefon? Czy w panice próbowałeś włączyć urządzenie lub osuszyć je suszarką do włosów? Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy, gdy nasz smartfon spotka się z wodą? W dzisiejszych czasach, gdy nasze telefony są nieodłącznym elementem codziennego życia, warto wiedzieć, jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji.

Czego nie robić po zalaniu telefonu?
  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 2 lipca 2024

Nie włączaj telefonu

Pierwszą i najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać po zalaniu telefonu, jest nie włączanie go. Woda i inne ciecze mogą prowadzić do zwarć w układach elektronicznych, co w konsekwencji może uszkodzić podzespoły telefonu. Próba włączenia telefonu tuż po zalaniu może pogorszyć sytuację i sprawić, że naprawa stanie się niemożliwa lub bardzo kosztowna. Nawet jeśli telefon wydaje się suchy z zewnątrz, wewnętrzne podzespoły mogą być nadal mokre, co zwiększa ryzyko uszkodzeń. Odczekanie kilku dni przed próbą włączenia telefonu może znacząco zwiększyć szanse na jego uratowanie. Warto również skonsultować się z profesjonalnym serwisem, który oceni stan urządzenia i podejmie odpowiednie kroki naprawcze.

Naprawa towarów również po okresie gwarancyjnym — UE przyjęła przepisy rozszerzające "prawo do naprawy"Naprawa towarów również po okresie gwarancyjnym — UE przyjęła przepisy rozszerzające "prawo do naprawy" Anna Pakaszewska-Cetera

Unikaj suszenia telefonu na gorąco

Kiedy zalany telefon przestaje działać, naturalnym odruchem może być chęć szybkiego wysuszenia go za pomocą suszarki do włosów, kuchenki mikrofalowej czy innego źródła ciepła. Jest to jednak bardzo zły pomysł. Wysoka temperatura może nie tylko uszkodzić delikatne komponenty elektroniczne, ale także spowodować deformację obudowy lub ekranu. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne osuszenie telefonu ręcznikiem papierowym i pozostawienie go do wyschnięcia w naturalny sposób, na przykład w suchym i ciepłym miejscu.

Porady bezpieczeństwa dla turystów: jak uniknąć kradzieży?Porady bezpieczeństwa dla turystów: jak uniknąć kradzieży? Małgorzata Łaziuk

Nie potrząsaj telefonem

Intuicyjne może się wydawać, że potrząsanie telefonem pomoże usunąć z niego wodę. W rzeczywistości jednak takie działanie może przynieść odwrotny skutek. Potrząsanie telefonem sprawia, że ciecz może przedostać się głębiej do urządzenia, dotrzeć do innych, wcześniej suchych podzespołów i spowodować większe szkody. Najlepiej jest pozostawić telefon w spokoju, umożliwiając wodzie powolne odparowanie.

Jak namierzyć telefon po kradzieży?Jak namierzyć telefon po kradzieży?Katarzyna Leszczak

Zalanie telefonu to stresująca sytuacja, ale ważne jest, aby zachować spokój i unikać działań, które mogą pogorszyć stan urządzenia. Nie włączaj telefonu, nie susz go na gorąco i nie potrząsaj nim. Zamiast tego, delikatnie osusz go ręcznikiem papierowym i pozostaw do wyschnięcia w naturalny sposób. Jeśli to możliwe, skontaktuj się z profesjonalnym serwisem, który pomoże w odpowiedni sposób zająć się zalanym urządzeniem. Przestrzeganie tych zasad zwiększy szanse na uratowanie telefonu i uniknięcie kosztownych napraw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!