Polska myśl techniczna podbija kosmos - podpisano 7 kontraktów

Polskie eksperymenty będą realizowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Sygnatariuszem siedmiu podpisanych z instytucjami i firmami znad Wisły kontraktów jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Polska myśl techniczna podbija kosmos - podpisano 7 kontraktów
  • Jakub Stasak
  • /
  • 24 maja 2024

Szansa na rozwój

Zakontraktowane eksperymenty objąć mają między innymi:

• badania wpływu długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka,

• działanie zaawansowanych jednostek sztucznej inteligencji w warunkach niskiej grawitacji,

• monitorowanie poziomu hałasu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej,

• wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych oraz kosmicznej medycynie.

Wspomniane projekty prowadzone będą przez polskiego astronautę, a sama misja stanowi niespotykaną dotąd szansę dla rodzimego sektora kosmicznego na udział w badaniach, prowadzonych na orbicie okołoziemskiej.

Najmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruNajmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruJakub Stasak

Komentując sukces polskich naukowców, wiceszef resortu rozwoju i technologii Waldemar Sługocki podkreślał:

„Misja polskiego astronauty na ISS, a tym samym wykorzystanie w kosmosie polskich eksperymentów, ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju rodzimych technologii kosmicznych. To również ogromna szansa dla polskich firm, które będą mogły przetestować swoje rozwiązania w warunkach mikrograwitacji. Jestem pewien, że to wszystko przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Jestem też dumny, że nasi przedsiębiorcy konkurują z europejską czołówką technologiczną”.

Międzynarodowe porozumienie

Zastosowanie w praktyce polskiej myśli technicznej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej możliwe jest dzięki porozumieniu podpisanemu przez Ministra Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną.

W ciągu kilku ostatnich lat nasz kraj znacznie wzmocnił swoją pozycję w europejskich programach kosmicznych.

Porozumienie z ESA to zaś nie tylko szansa na przeprowadzenie polskich eksperymentów w kosmosie, ale również możliwość realizacji historycznego przedsięwzięcia, jakim będzie udziału polskiego astronauty w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyPolska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyJakub Stasak

Zdaniem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej profesora Grzegorza Wrochny:

„Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi”.

Prace w toku

Podpisanie kontraktów poprzedzone zostało kilkumiesięcznym procesem kwalifikacyjnym, podczas którego ESA we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną dokonała oceny wykonalności i bezpieczeństwa zgłoszonych eksperymentów.

Zespoły, dla których etap powyższy zakończył się sukcesem, rozpoczęły zaś niezwykle intensywne prace nad przygotowaniem pełnej dokumentacji swoich projektów, aby zagwarantować ich wykonalność w wymaganym terminie realizacji misji.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczPolka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak

Samo sygnowanie kontraktów zwieńczyło więc długi proces przeprowadzania wszystkich kroków operacyjnych.

Poszczególne zespoły cały czas równolegle pracują natomiast nad przygotowaniem swoich eksperymentów zgodnie z procedurami obowiązującymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!