Czy ceny gazu będą wyższe? URE zatwierdził nową taryfę

Urząd Regulacji Energetyki, zatwierdził nową taryfę dystrybucyjną gazu. Jak zmieni się cena gazu? Czy koszty ogrzewania gazem z PGNiG wzrosną? Sprawdź co się zmieni.  

Czy ceny gazu będą wyższe? URE zatwierdził nową taryfę
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 14 stycznia 2021

Jakie opłaty będą wyższe?

Zgodnie z decyzją Prezesa URE, uśredniony wzrost stawek opłat sieciowych stosowanych do rozliczeń z odbiorcami w Taryfie Dystrybucyjnej, wyniesie około 3,6 proc. w stosunku do dotychczasowej taryfy. Wyjątek stanowi jedynie gaz koksowniczy.

O ile wzrosną stawki?

Wraz z dniem 13 stycznia 2021 roku, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zatwierdził nową taryfę w zakresie dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.. Zgodnie z informacjami podanymi w środę przez PGNiG, uśredniony wzrost stawek opłat sieciowych w Taryfie Dystrybucyjnej wyniesie około 3,6 proc w stosunku do dotychczasowej taryfy Polskiej Spółki Gazownictwa. Decyzję w tej sprawie otrzymał już Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. 

Oznacza to, że w przypadku gospodarstw domowych, podwyżka rachunków za dostawę gazu i sam surowiec wyniesie łącznie od 1,2 do 1,5 proc.

Kiedy nowa taryfa wejdzie w życie?

Wedle przepisów ustawy Prawo energetyczne, Taryfa Dystrybucyjna zostanie wprowadzona nie wcześniej niż po upływie 14 dni, ale też nie później niż 45 dni od dnia jej opublikowania. Termin od, którego zacznie obowiązywać nowa taryfa, został wskazany w decyzji Prezesa URE. Upływa on z dniem 31 grudnia 2021 roku. Oznacza to, że taryfa wejdzie w życie nie wcześniej niż 14 dni po opublikowaniu jej przez Prezesa URE, czyli pod koniec stycznia.

Jakie inne opłaty wzrosną w 2021 roku?

Zmiany w cenach gazu, to nie jedyna podwyżka, która czeka Polaków w 2021 roku. Od tego roku, więcej zapłacimy również za prąd. Większość operatorów już podniosła swoje stawki za energię, a ich decyzja została zatwierdzone przez URE.

Oprócz tego na fakturach pojawi się nowa pozycja – tzw. opłata mocowa. Jest to należność wynikająca z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy. W założeniu ma ona stworzyć mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności. Mówiąc prościej jest, to opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość będzie zależeć od zużycia prądu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!