Czy jest kara za brak szczepień?
Z roku na rok rośnie liczba rodziców, którzy nie decydują się na szczepienie swoich dzieci. Należy pamiętać, że uchylanie się od obowiązkowych szczepień wiąże się nie tylko z ryzykiem zachorowań na groźne choroby zakaźne, ale również z karami finansowymi.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 3 października 2024
Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci
W ostatnich latach przybywa rodziców, którzy nie przestrzegają kalendarza szczepień swoich dzieci. Jak podaje portal wSzczecinie.pl, w 2023 r. wojewoda zachodniopomorski nałożył aż 407 kar grzywny (na łączną sumę 215 tys. zł) na rodziców lub opiekunów za niedopełnienie obowiązku szczepień. Jest to dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy liczba nałożonych kar w tym województwie wyniosła 196.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w 2010 r. w całym kraju zanotowano 3,5 tys. przypadków uchylania się od szczepień, a w 2022 r. było ich już ponad 70 tys.
Szczepienia są ważne i potrzebne
Uchylanie się od obowiązku szczepień to skrajnie nieodpowiedzialna postawa rodziców wobec własnych dzieci. W ten sposób narażają swoje dzieci i innych ludzi, np. tych o obniżonej odporności, które nie mogą przyjąć szczepionki, na groźne choroby zakaźne.
Czy pacjent może odmówić leczenia?Małgorzata Łaziuk
Obowiązkowe szczepienia dzieci w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych sprawiły, że choroby takie jak krztusiec, polio, błonica czy odra zniknęły z naszego życia na wiele lat.
Nieprzestrzeganie kalendarza szczepień, popierane przez ruchy antyszczepionkowe, sprawiło, że z roku na rok pojawia się coraz więcej przypadków tych chorób. Na przykład w latach 2022-2023 w Polsce zanotowano ponad 50 przypadków odry.
-”Szczepienia to najskuteczniejszy sposób leczenia — zapobiegania chorobom w dorobku medycyny. W sposób oczywisty pokazują to dane zachorowań i umieralności dzieci przed i po wprowadzeniu szczepień. W USA rocznie chorowało milion dzieci, a umierało ok. 10 000. Po wprowadzeniu szczepień liczba zachorowań spadła do ok. 20 000, a zgonów do 30. Wtedy nikt nie miał wątpliwości. Czemu teraz tak trudno docenić te efekty i wszędzie widzi się powikłania? Dziś dzieci w Polsce nie chorują na błonicę, polio, krztusiec czy odrę — szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Pytanie, czy naprawdę musimy zobaczyć ciężko chorujące, a czasem umierające dzieci, żeby ponownie uwierzyć w moc szczepień?” — mówi dr n. med. Paweł Gonerko, pediatra, alergolog, konsultant wojewódzki ds. chorób płuc dzieci.
Kary za brak szczepień
Rodzice, którzy nie chcą zaszczepić swoich dzieci, w pierwszej kolejności otrzymują upomnienie od sanepidu. Potem, jeśli to nie przyniesie efektu, wkracza inspektor sanitarny, który ma możliwość złożyć wniosek do wojewody o nałożenie kary w wysokości 500 zł. Jeżeli to nie skutkuje, kwota grzywny wzrasta nawet do kilku tysięcy złotych — nie może jednak przekroczyć 50 tys. zł na jednego rodzica.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.