Czy można mieszkać na terenie ogródka działkowego?
Mimo, że lato się kończy — nadal wiele osób spędza dni na ogródku działkowym — pracując lub odpoczywając. Czy na terenie ROD można mieszkać przez cały rok? Odpowiadamy!
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 2 września 2024
Czy na ogródku działkowym można mieszkać?
Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) są przeznaczone przede wszystkim do rekreacji, wypoczynku oraz uprawy roślin, a nie do stałego zamieszkania. Przepisy prawne jasno określają, że działki mają charakter rekreacyjno-wypoczynkowy i nie mogą służyć jako miejsce stałego zameldowania. Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz statut Polskiego Związku Działkowców, a także regulaminy poszczególnych ROD precyzują, że można na nich przebywać tymczasowo, na przykład podczas weekendów, wakacji czy dni przeznaczanych na relaks lub pracę związaną z uprawą roślin, ale nie wolno na nich mieszkać na stałe.
Przede wszystkim — zwykle takie miejsca nie są wyposażone w odpowiednią infrastrukturę. Często brakuje tam centralnego ogrzewania, stałego dostępu do wody pitnej, szczególnie w zimie, odpowiedniej kanalizacji czy regularnego wywozu śmieci. Zamieszkanie na działce mogłoby prowadzić do problemów sanitarnych, które nie byłyby łatwe do rozwiązania na terenie przystosowanym głównie do rekreacji.
Kiedy mogę stracić rodzinny ogród działkowy? Martyna Kowalska
Na terenie ROD obowiązują surowe przepisy dotyczące zabudowy. Działkowcy mogą budować na swoich działkach jedynie altany, których wielkość i charakter są ściśle określone w przepisach: w Ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych (z 13.12.2013 r.), Prawie budowlanym (z 7.07.1994 r.) oraz w Regulaminie Ogrodów Działkowych. Altany te mają służyć do przechowywania narzędzi oraz jako schronienie w trakcie pobytu na działce, ale nie są przystosowane do stałego zamieszkania. Ktoś, kto dopuszcza się naruszenia tych przepisów ponosi konsekwencje prawne takiego działania.
Mimo zakazu zdarzają się przypadki, kiedy ludzie decydują się na nielegalne zamieszkanie na ogródkach działkowych, zwłaszcza w sytuacjach życiowych kryzysów, takich jak brak innej alternatywy mieszkaniowej.
Jakie konsekwencje grożą za mieszkanie na ogródku działkowym?
Jest to w Polsce jest zabronione przez prawo, co wynika z podstawowej funkcji, jaką te tereny mają pełnić. Ogródki działkowe zostały stworzone z myślą o rekreacji, wypoczynku i uprawie roślin, a nie jako miejsce stałego zamieszkania. Chociaż wielu działkowców spędza na swoich działkach sporo czasu, szczególnie w ciepłych miesiącach, to traktowanie działki jako głównego miejsca zamieszkania jest naruszeniem przepisów.
Kiedy zarząd ogrodu działkowego zorientuje się, że na działce ktoś przebywa całą dobę, przez cały rok — mogą zostać podjęte kroki mające na celu przywrócenie zgodności z regulaminem.
Co można, a czego nie wolno robić na działce ROD?Anna Pakaszewska-Cetera
Jeśli jednak działkowiec nie zaprzestanie łamania prawa to zarząd ogródków ma prawo podjąć bardziej radykalne środki. Może na przykład zdecydować się na rozwiązanie umowy. Jest to krok ostateczny, który wiąże się z utratą prawa do korzystania z działki. W praktyce oznacza to, że działkowiec nie może już tam przebywać — dzierżawa dobiegła końca. To konsekwencja, która jest dotkliwa, ponieważ wiąże się z utratą miejsca, które często stanowiło ważny element jego życia.
Stałe zamieszkiwanie na działce może prowadzić do nałożenia mandatu lub grzywny. Takie działanie może być też uznane za naruszenie przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Służby mogą interweniować, zwłaszcza jeśli na wspomnianym terenie zostały postawione budynki niezgodne z przepisami, na przykład zbyt duże altany czy budynki mieszkalne, które nie są dopuszczalne. W takim przypadku na działkowca może zostać nałożona kara finansowa, która może stanowić dodatkowy problem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.