Co można, a czego nie wolno robić na działce ROD?
Posiadanie ogródka działkowego to idealne miejsce dla tych, którzy marzą o uprawie roślin, czy to warzyw, owoców, czy też roślin typowo dekoracyjnych lub o odpoczynku wśród zieleni. Korzystając z działki ROD należy mieć na uwadze, że istnieje szereg zasad i zakazów determinujących, co można, a czego nie wolno robić na działce. Nieprzestrzeganie regulaminu ROD może grozić mandatem, a nawet odebraniem praw do korzystania z działki!
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 20 kwietnia 2023
O działkę trzeba dbać — co można, a nawet trzeba, robić na działce?
Ogródek działkowy należy utrzymywać w dobrym stanie, zachowując odpowiedni poziom estetyki. Zaniedbana działka, z nieskoszonym trawnikiem, ze zgromadzonymi niepotrzebnymi przedmiotami, może zostać odebrana dzierżawcy. Mile widziane są tu zatem wszelkie działania, które sprawią, że działka będzie piękniała z dnia na dzień. Dozwolona jest uprawa roślin (z drobnymi wyjątkami) w tunelach, które nie mogą przekraczać 20% powierzchni działki lub w szklarniach o powierzchni nie większej niż 25m2.
Budowa altany w ogrodzie na zgłoszenie – jakie formalności?Michał Górecki
Dopuszczalne jest również postawienie altanki działkowej o maksymalnej powierzchni wynoszącej 35m2, posiadanie oczka wodnego do 10m2 czy basenu i brodziku, łącznie do 15m2.Czego na działce robić nie wolno?
Lista zakazów obejmuje wiele obszarów, od ogólnych zasad użytkowania, po uprawę konkretnych roślin. Ogólnie rzecz biorąc, zakazane są wszystkie działania, które mogłyby zakłócić spokój i porządek na terenie ogródka działkowego, jak na przykład, zanieczyszczanie działek, części wspólnych, spalanie odpadów, palenie ognisk, mycie i naprawianie pojazdów mechanicznych, polowanie, strzelanie z broni, detonacja fajerwerków.
Czy mogę się zameldować w domku zbudowanym na działce rekreacyjnej?Martyna Kowalska
Ponadto, niedozwolone jest mieszkanie i nocowanie na terenach działkowych, prowadzenie działalności gospodarczej oraz stawianie szop, komórek, toalet wolnostojących.
Zasady uprawy roślin
Na działce ROD nie wolno uprawiać maku oraz innych roślin, których uprawa jest zabroniona w Polsce. Roślina, która co prawda zakazana nie jest, ale z której warto zrezygnować ze względu na jej inwazyjność, to sumak octowy, zwany “zemstą sąsiada”. Roślina ta szybko się rozmnaża i wytwarza kłopotliwe odrosty korzeniowe, które odrastają przy próbach ich usunięcia.
Nie można też przeznaczyć całej powierzchni działki do uprawy jednego rodzaju rośliny, np. ziemniaków, ze względu na swój masowo produkcyjny charakter.
Przy sadzeniu drzew, krzewów owocowych i żywopłotu należy dostosować się do regulaminu, w którym jest mowa o dopuszczalnych odległościach od granicy działki — np. gatunki drzew owocowych słabo rosnących należy posadzić co najmniej 2 m od granicy, a czereśnię i orzech włoski, co najmniej 5 m. Dodatkowo, działkowiec jest zobowiązany do przycinania gałęzi drzew w taki sposób, aby nie przekraczały one granic działki.
Działka ROD bez grilla?
W przepisach dotyczących użytkowania działek znajdują się informacje o zakazie rozpalania ognisk i budowy murowanych grilli. Jednak nie ma mowy o korzystaniu z przenośnych grilli i ogólnie grillowania. W związku z tym, wydaje się, że nie ma przeciwwskazań, by korzystać z mobilnego grilla, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i nie przeszkadzając przy tym sąsiadom.
Czy na działce możliwa jest hodowla zwierząt?
Regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych dopuszcza możliwość chowu królików i kur, których liczbę wyznacza zarząd. Hodowla gołębi również jest dozwolona, jednak dopiero po uprzedniej zgodzie walnego zebrania zarządu ROD.
Możliwa jest również hodowla pszczół, ale w zbiorowej pasiece — na swojej działce nie wolno postawić ula. Oprócz zgody walnego zebrania zarządu ROD, wymagana jest wydzielona przestrzeń części wspólnej Ogródka, oddzielona od reszty wysokim żywopłotem lub ekranem, w której działkowcy mogą stworzyć pasiekę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.