Psy policyjne –jak zaczyna się kariera czworonożnych funkcjonariuszy?

Sułkowice to licząca niewiele ponad 1300 mieszkańców wieś, położona 30 kilometrów na południe od Warszawy. Właśnie tu znajduje się Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji, gdzie swój początek ma długi i żmudny proces, któremu poddawany jest każdy czworonożny kandydat do służby w formacji.

Psy policyjne –jak zaczyna się kariera czworonożnych funkcjonariuszy?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 21 kwietnia 2023

Tropiące, patrolowe i bojowe

Tylko w 2022 roku pracę w polskiej Policji rozpoczęło 114 psów, ogółem na koniec ubiegłego roku w służbie było natomiast 905 czworonogów.

Trafiające do Sułkowic zwierzęta przywożone są przez swoich właścicieli, sformułowanie „właściciel” stanowi w tym kontekście słowo klucz, ponieważ nie zawsze muszą być to hodowcy, a na przykład osoby od lat zajmujące się wyszukiwaniem psów, którymi potem starają się zainteresować Policję, wojsko czy Straż Graniczną.

Wymagania stawiane potencjalnym przyszłym psom policyjnym są tak wysokie, że z 460 czworonogów poddanych kwalifikacji w 2022 roku, pozytywnie przeszło ją tylko 114.

Będzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowychBędzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowychMartyna Kowalska

Psy policyjne posiadają trzy podstawowe specjalizacje:

• psy tropiące – ich głównym zadaniem jest praca węchowa (wyszukiwanie zapachów materiałów wybuchowych, narkotyków, zwłok ludzkich),

• psy patrolowe,

• psy bojowe – najrzadsze i najtrudniejsze do pozyskania, pracują z kontrterrorystami z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego „BOA”.

Muszą być to zwierzęta wyjątkowo stabilne emocjonalnie, silne psychicznie i ciche, gdyż, ze względu na specyfikę wykonywanych zadań, każde niekontrolowane szczeknięcie może przyczynić się do niepowodzenia akcji.

Pies bojowy powinien ponadto doskonale socjalizować się z zespołem, którego część stanowi.

Ceny psów policyjnych

Z początkiem bieżącego roku w życie weszły nowe założenia centralnego doboru psów do użycia w Policji.

Zmiany w przepisach nastąpiły po dogłębnych analizach, przeprowadzonych przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji i konsultacjach z komendami wojewódzkimi.

Wnioski, jakie z nich wyciągnięto, wskazywały jednoznacznie, że dotychczasowe stawki za psy pozyskiwane do użycia w Policji stwarzały znaczne ograniczenia w możliwościach nabycia wartościowych osobników, były także bezpośrednim powodem niskiego zainteresowania hodowców współpracą z Policją.

Stawki rynkowe za psy spełniające wyśrubowane wymagania formacji były wielokrotnie wyższe, skutkiem czego najlepsze czworonogi nie były w ogóle proponowane do poddania kwalifikacji.

Policja z nowymi legitymacjamiPolicja z nowymi legitymacjamiAnna Petynia-Kawa

Aktualnie obowiązujące ceny pozytywnie sklasyfikowanych psów to odpowiednio:

8-10 tysięcy złotych – za psa tropiącego,

10-12 tysięcy złotych – za psa patrolowego,

18-20 tysięcy złotych – za psa bojowego.

Badanie weterynaryjne, test kwalifikacyjny i umowa o pracę

Wraz ze zwierzęciem właściciel ma obowiązek dostarczyć jego świadectwo pochodzenia i pełną dokumentację medyczną, które trafiają w ręce policyjnego weterynarza.

Jeśli po ich dogłębnej analizie i przeprowadzeniu szeregu wnikliwych badań, lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, psy przechodzą serię różnorodnych testów, mających na celu jak najdokładniejszą ocenę ich predyspozycji do służby.

W przypadku, gdy każdy z wymienionych etapów zakończy się sukcesem, właściciel otrzymuje tzw. kartę kwalifikacyjną, a także dokument zobowiązujący go do dostarczenia psa do Sułkowic w dniu rozpoczęcia szkolenia.

Kim są policyjni łowcy głów?Kim są policyjni łowcy głów?Jakub Stasak

Jest to trwający pięć miesięcy proces, przed którego rozpoczęciem czworonogi zostają przydzielone poszczególnym komendom wojewódzkim, a ich przedstawiciele podpisują z dotychczasowymi opiekunami umowy kupna-sprzedaży.

Największe szanse na pozytywne zakończenie rekrutacji mają zwierzęta w wieku co najmniej 12 miesięcy.

Młodsze psy znajdują się jeszcze w okresie dojrzewania, zmienia się ich psychika i fizjonomia, w związku z powyższym niekiedy okazuje się, że młodszy psiak, w którym ulokowano nadzieję, czas i pieniądze, kilka miesięcy później już nie rokuje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!