Kim są policyjni łowcy głów?

Zespół Poszukiwań Celowych – to właśnie funkcjonariusze tej jednostki Policji nazywani są potocznie „łowcami głów”. Jaka jest ich historia, kim są i jak działają? O wszystkim tym piszemy poniżej.

Kim są policyjni łowcy głów?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 7 marca 2023

Najlepsi z najlepszych

Idea powstania pierwszego w Polsce Zespołu Poszukiwań Celowych narodziła się w 2001 roku, a jej inicjatorem był ówczesny zastępca komendanta głównego Policji.

Od tamtego czasu ZPC działają w strukturach każdej komendy wojewódzkiej.

Ich członkowie zajmują się poszukiwaniem najgroźniejszych gangsterów, zabójców, handlarzy narkotyków czy porywaczy.

30 zbrodniarzy z Polski z czerwoną notą Interpolu. Znamy nazwiska30 zbrodniarzy z Polski z czerwoną notą Interpolu. Znamy nazwiskaMonika Świetlińska

Swoje miejsce w szeregach jednostki znajdują osoby, które niejednokrotnie dzieli wiek czy specjalizacja, zawsze jednak łączy bogate zawodowe doświadczenie, ponadprzeciętna inteligencja i duża kreatywność.

Wszystkie powyższe cechy znajdują bezpośrednie przełożenie na skuteczność czynności, prowadzonych tak w kraju, jak i poza jego granicami.

Ze względu na specyfikę zadań, do jakich powoływane są zespoły, niewiele wiadomo o szczegółach związanych z dokładną liczbą funkcjonariuszy czy metodami ich działania.

Pełna dyspozycyjność i zaufanie

Tego rodzaju służba w sposób oczywisty wiąże się z ogromną dynamiką pracy.

Jeśli do „łowców głów” dociera wiarygodny sygnał, mówiący o przebywaniu poszukiwanego w dowolnym zakątku Europy, mogą oni dotrzeć tam już w kilka godzin.

Nigdy jednak nie wiadomo, co zastaną na miejscu, ani ile potrwa dana misja, powinni odznaczać się więc nie tylko wyjątkową sprawnością fizyczną, ale także wytrzymałością psychiczną, odpornością na stres i umiejętnością podejmowania decyzji pod presją czasu.

Przestępcy żerujący na nierządzie w rękach policjiPrzestępcy żerujący na nierządzie w rękach policjiJakub Stasak

Od przełożonych dostają zwykle wiele swobody, zapewnia to komfort pracy, zwiększa efektywność, pozwalając maksymalnie skupić się na dążeniu do wyznaczonego celu, którym jest wytropienie i zatrzymanie przestępcy przy użyciu wszelkich dostępnych, dozwolonych prawem środków.

Tysiące zatrzymanych i współpraca międzynarodowa

Ponad dwie dekady działalności Zespołów Poszukiwań Celowych zaowocowały zatrzymaniem wielu „najgroźniejszych z groźnych”, co było możliwe m.in.dzięki, zakrojonej na szeroką skalę, współpracy międzynarodowej.

Z dniem 1 stycznia 2013 roku rozpoczął działalność ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams), czyli Europejska Sieć Zespołów Poszukiwań Celowych.

MS: nowe przepisy ograniczą przywileje więźniówMS: nowe przepisy ograniczą przywileje więźniówMartyna Kowalska

Wspierana przez Europol organizacja posiada w Polsce krajowy punkt kontaktowy.

Od 2016 roku regularnie organizuje ona kampanię „EU Most Wanted”, której celem jest zachęcenie obywateli do pomocy w ujęciu najbardziej niebezpiecznych ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości bandytów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!