Tranzyt zbóż z Ukrainy. Czy będzie możliwy?

Ministrowie Polski i Ukrainy spotkali się, by ustalić bardzo ważne kwestie związane z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę. Ustalono, że zarówno transport kolejowy, jak i drogowy będzie zabezpieczony przez specjalne plomby. Uprawnienia do zdejmowania ich będą miały tylko specjalne, koncesjonowane magazyny portowe. Jeśli celem transportu będzie nasz kraj, to zboże przejdzie specjalne kontrole wyznaczonych do tego służb.

Tranzyt zbóż z Ukrainy. Czy będzie możliwy?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 10 marca 2023

Spotkanie ministrów Polski i Ukrainy 

W spotkaniu brali udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski. – Uzgodniliśmy dwa sposoby postępowania w przypadku tranzytu zboża z Ukrainy przez terytorium Polski – stwierdził minister Henryk Kowalczyk po rozmowie.

Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Anna Petynia-Kawa

Jakie ustalenia zostały poczynione?

Zgodnie z dokumentem, który przyjęli obaj ministrowie, który nosi tytuł “Wspólne oświadczenie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy po spotkaniu w Warszawie 3.03.2023 r.” ustalono następujące kwestie:

  • na wszelkie środki transportu drogowego, które będą przewozić zboża, będą obligatoryjnie nakładane specjalne zamknięcia urzędowe (plomby), które będzie można zdjąć tylko w miejscu do którego przeznaczony jest towar, 
  • jeśli zboże będzie przewożone transportem kolejowym, przewoźnik ma obowiązek nałożenia plomby na każdy wagon, będą one podlegały kontroli funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, 
  • jeśli zdarzy się sytuacja, w której stwierdzona zostanie nieprawidłowość pomiędzy deklarowanym a faktycznym miejscem rozładunku, to strona ukraińska ma obowiązek wykluczenia spedytorów, którzy dopuścili się takich nieprawidłowości, z dalszych operacji przewozowych.

Handel rolno-spożywczy Polski z Ukrainą 

Kolejną istotną kwestią, jest fakt, że jeśli miejscem docelowym przewożonego zboża będzie Polska, to będzie ono ściśle kontrolowane przez odpowiednie służby, w zależności od tego, do czego ma ono zostać przeznaczone. 

Do Polski popłynie prąd z… UkrainyDo Polski popłynie prąd z… UkrainyMikołaj Frączak

Ukraina pomimo stanu wojny z Rosją nadal jest bardzo ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 roku Polska odnotowała wzrost eksportu na rynek ukraiński, który wyniósł 16%. Głównie do naszego sąsiada eksportujemy sery, twarogi, paszę oraz kawę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!