Czy Polska będzie serwisować czołgi dla Ukrainy?

Wicepremier i minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył 7 marca br. w konferencji prasowej, która dotyczyła spotkania z ministrem obrony Niemiec oraz sesją związaną z nieformalnym posiedzeniem ministrów obrony z Państw członkowskich UE w Sztokholmie.

Czy Polska będzie serwisować czołgi dla Ukrainy?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 marca 2023

W jakim celu odbyło się nieformalne posiedzenie ministrów obrony UE? 

Głównym tematem, który miał być podejmowany podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony UE była rosyjska agresja na Ukrainę oraz militarne (i nie tylko) wsparcie dla Kijowa. Omówiono na nim zagadnienia związane z zaangażowaniem państw UE w działania Unijnej Misji Wojskowej wsparcia dla Ukrainy oraz estońską inicjatywę wspólnego zakupu przez państwa UE amunicji kaliber 155 mm dla Ukrainy. 

Tranzyt zbóż z Ukrainy. Czy będzie możliwy?Tranzyt zbóż z Ukrainy. Czy będzie możliwy?Anna Petynia-Kawa

Istotne spotkania ministra MON 

Jestem umówiony na rozmowy z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Podstawowa sprawa, o której będziemy rozmawiać dotyczy małej dostępności części zamiennych dla czołgów Leopard. Oczekuję od ministra Pistoriusa tego, że wpłynie na przemysł niemiecki, tak, żeby te części były dostarczane. Jesteśmy gotowi, aby uruchomić hub serwisowy w Polsce, który będzie zajmował się remontem i serwisem czołgów Leopard dostarczanych na Ukrainę. Najważniejsze jest to, żeby przełamać impas. Liczę, że minister Pistorius doprowadzi do tego, że niemiecki przemysł zbrojeniowy dostarczy części do hubu, który powstanie w zakładach Bumar-Łabędy — powiedział Mariusz Błaszczak przed wylotem do Szwecji.

Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościoweMiędzy Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościoweDamian Jemioło

Ponadto wicepremier w swojej wypowiedzi podkreślił gotowość polskiego przemysłu zbrojeniowego do zajmowania się serwisem i remontem czołgów Leopard, które są aktualnie dostarczane na Ukrainę. Stwierdził: Zakłady Bumar-Łabędy mają odpowiednie warunki do tego, żeby prowadzić taką działalność. No ale jest problem zasadniczy w postaci braku części zamiennych dla tych czołgów. To wyzwanie, które stoi przed Polską, przed Kanadą. Ale oczywiście to jest problem, który mogą rozwiązać wyłącznie Niemcy, niemiecki przemysł obronny. Liczę na to, że dojdzie do przełomu, że wspólnie pokonamy impas. Liczę, że przede wszystkim minister Pistorius doprowadzi do tego, że to niemiecki przemysł zbrojeniowy będzie produkował te części. Polski przemysł zbrojeniowy również jest gotowy do produkcji tych części, ale oczywiście całą dokumentację ma Rheinmetall, czyli niemiecka firma.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.