Czy wsparcie militarne dla Ukrainy będzie takie samo?

W Sztokholmie, w środę, 8 marca odbyło się nieformalne posiedzenie ministrów obrony państw członkowskich Unii Europejskiej. Uczestniczył w nim wicepremier-minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przewodniczył mu Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, J. Borrell.

Czy wsparcie militarne dla Ukrainy będzie takie samo?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 15 marca 2023

Rosyjska agresja na Ukrainę — główny temat rozmów

Głównym tematem nieoficjalnego spotkania ministrów obrony narodowej z krajów UE była agresja Rosji na Ukrainę. W sesji brał z tego powodu minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Omówioną formy dalszego wsparcia dla Ukrainy w ramach EUMAM Ukraine oraz nową, estońską inicjatywę wspólnego zakupu przez państwa członkowskie UE amunicji kaliber 155 mm dla Ukrainy. 

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział na ten temat: Rozmawialiśmy na temat nowej inicjatywy. Wspólnego zamówienia i przekazania amunicji na rzecz Ukrainy. To amunicja nie tylko 155 mm, a więc do armatohaubic, ale szeroki zakres amunicji, od amunicji do czołgów konstrukcji zachodniej, po amunicję dla sprzętu postsowieckiego. Rozmawialiśmy na temat tego, żeby ta nowa inicjatywa nie odbywała się kosztem nakładów ponoszonych przez państwa na rzecz innych form wsparcia. Rozmawialiśmy także na temat dofinansowania krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska

Szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce 

Dowódcą misji EUMAM jest polski generał dyw. Piotr Trytek. Podczas spotkania przedstawił on informacje na temat bieżącego działania misji. W jej ramach jest organizowane i przeprowadzane m.in.  szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce.

Mariusz Błaszczak stwierdził: Rozmawialiśmy na temat misji szkoleniowej, która obydwa się w Polsce. Na jej czele stoi dowódca 11 Dywizji Pancernej, generał Trytek. W swoim wystąpieniu przedstawił informacje na temat skali i zakresu tych działań. Podziękowałem za zaangażowanie zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak również oficerów z 12 innych państw, którzy szkolą ukraińskich żołnierzy z wykorzystywania i posługiwania się czołgami Leopard

Wojsko ćwiczy na wschodzie z zagranicznymi sojusznikamiWojsko ćwiczy na wschodzie z zagranicznymi sojusznikamiMonika Świetlińska

Ponadto szef polskiego MON zabrał udział w sesji z udziałem sekretarza generalnego NATO J. Stoltenberga oraz zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych J.-P. Lacroix.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!