Czy nauka strzelania w szkołach jest obowiązkowa?
W lutym ubiegłego roku rozpoczęła się wojna w Ukrainie, niespełna trzy tygodnie później szef resortu edukacji i nauki po raz pierwszy zapowiedział zmiany programowe, wprowadzające do szkół teorię i praktykę posługiwania się bronią. Stosowne rozporządzenie zostało podpisane 2 sierpnia, a jego postanowienia obowiązują od początku bieżącego roku szkolnego.

- Jakub Stasak
- /
- 15 marca 2023
Edukacja do bezpieczeństwa
Przedmiot szkolny, którego dotyczą zmiany, pojawił się w polskich szkołach 1 września 2009, zastępując całkowicie przysposobienie obronne.
Na przestrzeni lat podlegał licznym transformacjom, aby ostatecznie, po przeprowadzonej w 2017 roku likwidacji gimnazjów, stać się obowiązkowym dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej oraz I szkół ponadpodstawowych w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Nowości w roku szkolnym 2022/2023Martyna Kowalska
Ministerialne rozporządzenie zastępuje IV dział podstawy programowej EDB – edukację zdrowotną – edukacją obronną, obejmującą wymagania z zakresu:
• reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi,
• cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym,
• szkolenia strzeleckiego.
Jak czytamy w uzasadnieniu dokumentu:
„Rezygnacja z działu dotyczącego edukacji zdrowotnej ujętego w aktualnej podstawie programowej dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa nie będzie miała negatywnego wpływu na ten obszar kształcenia, ponieważ treści z tego zakresu są również szeroko uwzględnione w podstawie programowej dla innych przedmiotów takich jak: wychowanie fizyczne, biologia czy wychowanie do życia w rodzinie, a także są ujęte w programach wychowawczo-profilaktycznych szkół”.
Kto w teorii, kto w praktyce?
Do głównych założeń szkolenia strzeleckiego należy wykształcenie u ucznia kompetencji takich jak:
• znajomość zasad składania i rozkładnia broni,
• podstawowe umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem broni kulowej i pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych lub laserowych.
Odpowiedzialność nauczyciela za uczniówMichał Górecki
Należy podkreślić jednak, że program nauczania dla szkół podstawowych w ramach szkolenia strzeleckiego przewiduje wyłącznie teorię bezpiecznego obchodzenia się z bronią.
Zajęcia praktyczne pojawić się mają dopiero na poziomie szkół ponadpodstawowych.
Kluczowe terminy
Ostateczne terminy wprowadzenia obowiązkowych zajęć strzeleckich w poszczególnych szkołach zostały jednak zróżnicowane i uzależnione od tego, czy powiaty, na których terenie się znajdują:
• mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych – wymóg ten jest realizowany od roku szkolnego 2022/2023;
• nie mają dostępu do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych – wymóg ten jest realizowany w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 w miarę istniejących możliwości.
MEiN promuje ideę szkolnych budżetów obywatelskichMichał Górecki
Niezwykle istotnym z punktu widzenia jakości kształcenia okazuje się również samo umiejscowienie omawianego działu w podstawie programowej, uzasadnienie rozporządzenia zaznacza bowiem, co następuje:
„W związku z tym, że nowy dział "Edukacja obronna" jest ostatnim z czterech działów przewidzianych w podstawie programowej dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, to nauczyciel, przygotowując program nauczania na rok szkolny 2022/2023 ma możliwość rozplanowania procesu kształcenia, tak aby treści z tego nowego działu były realizowane z uczniami w drugiej połowie roku szkolnego, co w efekcie umożliwi nauczycielom i szkołom przygotowanie się do wdrożenia zmiany w tym zakresie”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.