Wyższe kary za przestępstwa przeciw środowisku

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wskazał, że zwalczanie przestępczości środowiskowej stanowi dziś priorytet. Kary za przestępstwa przeciw środowisku zostały zwiększone.

Wyższe kary za przestępstwa przeciw środowisku
  • Damian Jemioło
  • /
  • 16 marca 2023

Kary za przestępstwa przeciw środowisku zwiększone

13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska miała miejsce konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”. W jej trakcie wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wskazał m.in., że kary za przestępstwa przeciw środowisku zostaną zwiększone. 

Podwyższono karę więzienia oraz zwiększono kwotę nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowa ustawa zakłada nawiązkę w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł. Co ważne – w przypadku zanieczyszczenia wody, powietrza lub powierzchni substancją albo promieniowaniem jonizującym będzie grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. 

Walka z marnowaniem jedzenia. Powstają lokalne inicjatywyWalka z marnowaniem jedzenia. Powstają lokalne inicjatywyMartyna Kowalska

W  przypadku nielegalnego składowania, przetwarzania, usuwania, odzysku, unieszkodliwiania i transportu odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka itd., grozi kara od roku do 10 lat. Z kolei za przywożenie i wywożenie odpadów niebezpiecznych za granicę bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew warunkom – można trafić do więzienia na od 2 do 12 lat. 

System SENT wykrywa nielegalny transport odpadów

Od lutego 2022 r. przywóz i przewóz przez terytorium Polski odpadów jest objęty tzw. Systemem Elektronicznej Notyfikacji Transportów – SENT. Od ponad roku każdy transport odpadów musi być zarejestrowany w owym systemie. Dzięki temu wykrywane są nieprawidłowości. 

W 2022 r. skontrolowano 5800 transportów i ujawniono 24 przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów. Dodatkowo sprawdzono 17 tys. przewozów odpadów i w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Dzięki systemowi SENT udało się też zatrzymać przywóz z Białorusi i Rosji blisko 700 ton ligniny pohydrolitycznej do Polski. A także 80 ton odpadów tworzyw sztucznych wysyłanych z Wielkiej Brytanii. 

Opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieciOpłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieciJan Wróblewski

– Bezwzględna walka z przestępczością środowiskową to nasz priorytet. Znacząco zwiększyliśmy kary za niszczenie środowiska, doposażamy inspekcję ochrony środowiska w nowe narzędzia. System SENT to kolejny element walki z szarą strefą. Po roku funkcjonowania systemu możemy jasno stwierdzić, że to potrzebny krok w walce o czystsze środowisko – mówił wiceminister Jacek Ozdoba.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!