Wyższe kary za przestępstwa przeciw środowisku

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wskazał, że zwalczanie przestępczości środowiskowej stanowi dziś priorytet. Kary za przestępstwa przeciw środowisku zostały zwiększone.

Wyższe kary za przestępstwa przeciw środowisku
  • Damian Jemioło
  • /
  • 16 marca 2023

Kary za przestępstwa przeciw środowisku zwiększone

13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska miała miejsce konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”. W jej trakcie wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wskazał m.in., że kary za przestępstwa przeciw środowisku zostaną zwiększone. 

Podwyższono karę więzienia oraz zwiększono kwotę nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowa ustawa zakłada nawiązkę w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł. Co ważne – w przypadku zanieczyszczenia wody, powietrza lub powierzchni substancją albo promieniowaniem jonizującym będzie grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. 

Walka z marnowaniem jedzenia. Powstają lokalne inicjatywyWalka z marnowaniem jedzenia. Powstają lokalne inicjatywyMartyna Kowalska

W  przypadku nielegalnego składowania, przetwarzania, usuwania, odzysku, unieszkodliwiania i transportu odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka itd., grozi kara od roku do 10 lat. Z kolei za przywożenie i wywożenie odpadów niebezpiecznych za granicę bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew warunkom – można trafić do więzienia na od 2 do 12 lat. 

System SENT wykrywa nielegalny transport odpadów

Od lutego 2022 r. przywóz i przewóz przez terytorium Polski odpadów jest objęty tzw. Systemem Elektronicznej Notyfikacji Transportów – SENT. Od ponad roku każdy transport odpadów musi być zarejestrowany w owym systemie. Dzięki temu wykrywane są nieprawidłowości. 

W 2022 r. skontrolowano 5800 transportów i ujawniono 24 przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów. Dodatkowo sprawdzono 17 tys. przewozów odpadów i w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Dzięki systemowi SENT udało się też zatrzymać przywóz z Białorusi i Rosji blisko 700 ton ligniny pohydrolitycznej do Polski. A także 80 ton odpadów tworzyw sztucznych wysyłanych z Wielkiej Brytanii. 

Opłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieciOpłaty za wywóz śmieci w Warszawie. Będą podwyżki cen wywozu śmieciJan Wróblewski

– Bezwzględna walka z przestępczością środowiskową to nasz priorytet. Znacząco zwiększyliśmy kary za niszczenie środowiska, doposażamy inspekcję ochrony środowiska w nowe narzędzia. System SENT to kolejny element walki z szarą strefą. Po roku funkcjonowania systemu możemy jasno stwierdzić, że to potrzebny krok w walce o czystsze środowisko – mówił wiceminister Jacek Ozdoba.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.