Nowe wymogi montażu i utrzymania oznakowania. Znaki będą czytelniejsze

Pionowe znaki drogowe będą jednolite, intuicyjne i w pełni czytelne dla kierowców – przekonuje GDDKiA. Jakie zmiany czekają nas w oznakowaniu ulic i autostrad?

Nowe wymogi montażu i utrzymania oznakowania. Znaki będą czytelniejsze
  • Damian Jemioło
  • /
  • 17 marca 2023

Znaki będą czytelniejsze

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdaje sobie sprawę z powagi w kwestii czytelności znaków drogowych pionowych. I jak wskazuje – zależy jej na poprawieniu ujednolicenia i intuicyjności oznakowania drogowego. Osiągnięte zostanie to m.in. za sprawą aktualizacji niektórych przepisów, ale też przeciwdziałaniem niekorzystnym zjawiskom atmosferycznym, takim jak chociażby roszenie. 

Z powodu dużej wilgotności powietrza, szybkich spadków temperatur, wysokiego nasłonecznienia i braku wiatru znak może tracić gwałtownie nagromadzone ciepło. W przypadku wystąpienia rosy – następuje kondensacja wilgoci na powierzchni oznakowania. Przez to traci on na czytelności. 

Według jakiego klucza umieszczane są miasta na drogowskazach?Według jakiego klucza umieszczane są miasta na drogowskazach?Michał Górecki

GDDKiA wskazuje, że najbardziej narażone są na to konwencjonalne znaki, na których powierzchni znajduje się folia odblaskowa. Instytucja chce temu zapobiegać poprzez zastosowanie specjalnej folii antyroszeniowej. 

GDDKiA ujednolica zapisy kontraktowe

Aby zapewnić czytelność oznakowania pionowego przez cały rok, GDDKiA zdecydowało się na ujednolicenie zapisów kontraktowych oraz specyfikacji technicznych. Uwzględniając w nich istotne fazy wykonania i eksploatacji. Wymagania techniczne będą dotyczyć materiałów i wykonania podczas projektowania i produkcji oznakowania, wbudowania oznakowania oraz jego utrzymania w trakcie eksploatacji.

Tablice drogowskazowe, umieszczone wzdłuż trasy głównej i węzłów, będą wykonywane z technologii przeciwdziałającej zjawiskom roszenia i mostków termicznych. Wszystko aby zachować ich czytelność w okresie niskich temperatur. 

GDDKiA przekonuje, że uwzględni wszystkie elementy, które mają wpływ na utratę czytelności znaku, takie jak rodzaj stosowanych materiałów, częstotliwość połączeń folii odblaskowych oraz ilość i częstotliwość połączeń poszczególnych elementów konstrukcyjnych tablic i konstrukcji wsporczych.

Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Jan Wróblewski

Specyfikacje techniczne i zapisy kontraktowe będą także precyzować kwestie związane z transportem i montażem znaków, a także ich utrzymaniem w należytej czystości. Powierzchnie znaków będą pozbawione brudu, kurzu, zanieczyszczeń pochodzenia bitumicznego, olejów smarów i soli. 

A częstotliwość ich czyszczenia zapewni całoroczną poprawną czytelność znaków. Producent oznakowania będzie musiał jednoznacznie wskazać środki chemiczne, które można użyć do usuwania trwałych zanieczyszczeń, tak aby nie powodowały uszkodzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!