Telewizja naziemna częściej w polskich domach

Unia Europejska i przepisy, które w niej obowiązują, zmusiły mieszkańców naszego kraju do dostosowania się do nowych standardów nadawania telewizji naziemnej. Wiele osób musiało kupić nowe odbiorniki lub specjalne dekodery. Z tego powodu uruchomiono rządowy program dopłat do telewizorów i dekoderów. Skorzystało z niego ponad pół miliona gospodarstw.

Telewizja naziemna częściej w polskich domach
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 marca 2023

Rządowe wsparcie dla polskich domów 

Parlament Europejski i Rada Europy decyzję o zmianie standardów nadawania telewizji naziemnej wydał 17 maja 2017 roku. Na jej mocy zmieniono na 700 MHz częstotliwość 470-790 MHz w UE, która zobowiązała państwa członkowskie do udostępnienia pasma 700 MHz (zajmowanego ówcześnie przez naziemna telewizję cyfrową) na potrzeby usług szerokopasmowych. Miały one wejść w życie od 30 czerwca 2020 roku, a w uzasadnionych przypadkach od 30 czerwca 2022 r. 

W Polsce około 30% gospodarstw domowych odbiera telewizję tylko w sposób naziemny. Z powodu dużych kosztów społecznych uchwalonych zmian, uruchomiono program dofinansowań zakupu odbiornika. 

Aplikuj do projektu "Rozwój Sektorów Kreatywnych"Aplikuj do projektu "Rozwój Sektorów Kreatywnych"Anna Petynia-Kawa

Kampania informacyjna dotycząca zmian

Drugim elementem wprowadzania zmian była szeroko zakrojona kampania informacyjna. Jej celem było dotarcie z informacjami o zmianach do wszystkich zainteresowanych sprawą osób. W tym celu, oprócz licznych komunikatów reklamowych, uruchomiono także specjalną infolinię informacyjną. Z możliwości uzyskania pomocy telefonicznej skorzystało 57 tysięcy osób.

Na jakiej głębokości położyć kabel elektryczny w ziemi?Na jakiej głębokości położyć kabel elektryczny w ziemi?Anna Malinowska

Program wspierały również samorządy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. 

Efekty programu dofinansowań 

Z dopłat w ramach programu skorzystało 543 724 gospodarstw domowych. Otrzymały one łączne wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Za tą kwotę zakupiono 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów. W programie brało udział 1186 przedsiębiorców, a świadczenie można było zrealizować w 3885 punktach sprzedaży.

Dzięki programowi zmniejszyła się liczba gospodarstw domowych nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC z 2,27 mln. Pierwotnie było to ok. 32 proc. wszystkich gospodarstw odbierających telewizję naziemną, a po realizacji programu ok. 14 proc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!