Kwiecień - miesiącem fali samobójstw

"Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień" — twierdził laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1948 — Thomas Stearns Eliot. Choć nie wiadomo, co dokładnie na myśli miał wybitny angielski poeta, pisząc te słowa, to jego przeczucia potwierdzili po latach naukowcy. Jak pokazują badania, to właśnie na wiosnę i początek lata przypada bowiem najwięcej samobójstw w ciągu całego roku.

Kwiecień - miesiącem fali samobójstw
  • Jakub Stasak
  • /
  • 24 marca 2023

Czym jest samobójstwo?

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacują, że co trzy sekundy ktoś na świecie podejmuje próbę samobójczą, a co 40 sekund – traci z tego powodu życie.

Ta sama organizacja przedstawiła w 1986 roku definicję, zgodnie z którą „samobójstwo jest aktem o skutku śmiertelnym, który zmarły ze świadomością i oczekiwaniem takiego skutku sam zaplanował i wykonał w celu spowodowania zmian przez siebie pożądanych”.

Jest coraz gorzej. Samobójstwa chcą popełniać 7-letnie dzieci. Dlaczego?Jest coraz gorzej. Samobójstwa chcą popełniać 7-letnie dzieci. Dlaczego?Monika Świetlińska

Z definicją tą wydaje się zgadzać polski system prawny, nieprzewidujący wobec człowieka, który usiłuje odebrać sobie życie żadnej odpowiedzialności karnej.

Taki stan rzeczy wynika wprost z zasady mówiącej o tym, że jeżeli jesteśmy jedynym dysponentem danego dobra, nie możemy być ukarani za jego zniszczenie.

Kluczowa z punktu widzenia prawnej interpretacji powyższej definicji jest jednak owa samodzielność przy podejmowaniu decyzji i wykonywaniu wszystkich działań z nią związanych.

Zgodnie bowiem z artykułem 151 Kodeksu karnego, każdy „kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Mężczyźni przodują w statystykach

Z oficjalnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że w roku 2022 Polacy podjęli łącznie 14 520 prób samobójczych, co trzecia z nich zakończyła się zgonem (5108).

W ostatnich latach obserwuje się tendencje wzrostowe w kwestii liczby samobójstw popełnianych przez kobiety.

Rok 2020 zamknął się pod tym względem liczbą 778 śmierci samobójczych, dwanaście miesięcy później było ich już 787, w roku ubiegłym natomiast 847 (wzrost o 7%).

Nie zmienia to jednak faktu, że na wspomnianych 5108 udanych prób samobójczych podjętych w Polsce w 2022 roku, aż 4261 dotyczyło mężczyzn.

W porównaniu do dwóch poprzednich lat zanotowano tu jednak niewielki spadek – z 4413 w roku 2021 i 2386 w 2020.

Na co umierają Polacy? Najnowsze daneNa co umierają Polacy? Najnowsze daneMonika Świetlińska

Zdaniem ekspertów, to właśnie panowie stanowią niemal 8 na 10 osób popełniających w naszym kraju udane próby samobójcze, ponieważ w polskim społeczeństwie ciągle jeszcze żywy jest stereotyp, według którego mężczyzna nie powinien przyznawać się do swoich słabości i w sposób otwarty okazywać emocji.

Nader często towarzyszy im więc fałszywe przekonanie o tym, że muszą być silni bez względu na okoliczności, a wszystkie swoje problemy rozwiązywać samodzielnie.

W konsekwencji takiego rozumowania, w chwilach kryzysu mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety szukają fachowej pomocy, co, jak pokazują statystyki, bywa tragiczne w skutkach.

Rekordowa liczba samobójstw wśród dzieci

Miniony rok przyniósł ze sobą jeszcze jeden niechlubny rekord – 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem, co w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy zanotowano około 800 tego typu zdarzeń, stanowi wzrost o 150%.

Według udostępnionych przez poszczególne Komendy Wojewódzkie Policji danych, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najwięcej osób poniżej 18 roku życia usiłowało odebrać sobie życie w województwach:

• pomorskim – 417,

• śląskim – 301,

• małopolskim – 193.

Najmniej zaś w:

• opolskim – 21,

• lubuskim – 33,

• kujawsko-pomorskim – 48.

Kobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub poroduKobieta umiera co dwie minuty z powodu ciąży lub poroduJoanna Gościńska

Cytowana przez Polską Agencję Prasową psycholożka Paulina Filipowicz, mówiąc o skali problemu, z którym mamy do czynienia, zauważa:

„Samobójstwa mają bardzo wiele przyczyn, jednym z nich są choroby psychiczne, w tym depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia adaptacyjne, które bezpośrednio wynikają z trudności przystosowania się do otaczającej rzeczywistości. Rzeczywistość, która otacza dzieci i młodzież w obecnych czasach, nie jest łatwa: jesteśmy po pandemii, jesteśmy w trakcie wojny w Ukrainie, jesteśmy po nauczaniu zdalnym. Na pewno te czynniki przyczyniły się do wzrostu liczby samobójstw dzieci i młodzieży i prób samobójczych”.

Podkreśla również, że w walce z opisywanym zjawiskiem, rolę nie do przecenienia pełnić powinno definitywne wykreślenie go z listy tematów tabu:

„Jesteśmy w momencie, w którym mierzymy się z ogromnym kryzysem samobójczym. Nie bójmy się mówić o tym. Badacze wskazują, że rozmawianie o samobójstwie jest niezwykle istotne i może zapobiec wzrastaniu tych liczb”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!