Dyskryminacja ojców nowo narodzonych dzieci. O co chodzi?

Czy przepisy w ustawy Prawo o adwokaturze dyskryminują ojców? Taka skarga wpłynęła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dyskryminacja ojców nowo narodzonych dzieci. O co chodzi?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 marca 2023

Ojcowie-aplikanci gorzej traktowani?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga, która dotyczy przepisów ustawy Prawo o adwokaturze (art. 79) oraz ustawy o radcach prawnych (37[1]). Umożliwiają one odraczanie aplikacji matki nowo narodzonego dziecka.

Taki przepis ma zapewnić matkom spokojny czas na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem i chwilę na regenerację. Jednak według osoby, która złożyła skargę, taki przepis jest niesprawiedliwy dla ojców i ich dyskryminuje. Ci w końcu również mogą się opiekować dziećmi, a nierzadko chcą to robić.

Nowe zasady urlopów rodzicielskich. „Tacierzyński” się nie opłaci?Nowe zasady urlopów rodzicielskich. „Tacierzyński” się nie opłaci?Anna Malinowska

W wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości RPO przypomina, że Konstytucja RP (art. 18) chroni macierzyństwo i rodzicielstwo. Macierzyństwo według tych przepisów ma być szczególną więzią matki i dziecka. A ta ma rzekomo wynikać przede wszystkim z „biologicznych uwarunkowań organizmu kobiety”. 

RPO prosi o zmiany przepisów

W Konstytucji RP celowo pojawia się rodzicielstwo. To jest w końcu ważne i równe i dla matki i dla ojca. A prawo nie chce pomijać jednego z rodziców. 

To znaczy, że oboje rodzice są równie odpowiedzialni za wychowanie dziecka. Ale przepisy ustawy Prawo o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych dają tylko matkom możliwość przedłużenia terminu na egzamin, jeśli urodziły dziecko w ciągu ostatniego roku. 

84% rodziców boi się wzrostu kosztów wyprawki szkolnej84% rodziców boi się wzrostu kosztów wyprawki szkolnejAnna Malinowska

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przepis niesłusznie pomija ojców. A ci również powinni mieć szansę na wydłużenie terminu egzaminu, gdy opiekują się nowo narodzonym dzieckiem lub pomagają swojej partnerce w czasie ciąży.

Dlatego RPO wystąpiło do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z prośbą o odniesienie się do problemu i zainicjowanie zmiany przepisów w tym zakresie. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wskazał, że Ministerstwo Sprawiedliwości w pełni podziela argumentację zawartą w piśmie RPO. W konsekwencji Ministerstwo Sprawiedliwości niezwłocznie podejmie prace legislacyjne nad zmianą ww. przepisów prawa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!