Cudzoziemiec utknął na bagnach - pomogli funkcjonariusze SG w Białowieży

Niecodzienna i wyjątkowo trudna akcja ratunkowa stała się w ostatnich dniach udziałem funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Białowieży. Udzielenie skutecznej pomocy cudzoziemcowi, który po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy utknął na bagiennych terenach Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego, wymagało połączenia sił ze strażakami z Hajnówki.

Cudzoziemiec utknął na bagnach - pomogli funkcjonariusze SG w Białowieży
  • Jakub Stasak
  • /
  • 30 marca 2023

Nocne wezwanie na bagna

We wtorek (28 marca) około godziny 21.00 dyspozytor Ratownictwa Medycznego w Białymstoku przekazał pogranicznikom z Placówki SG w Białowieży informację o tym, że w rejonie Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego (rozwidlenie rzek Hwoźna i Narewka) prawdopodobnie znajduje się potrzebujący pomocy cudzoziemiec.

Grząski i bagnisty teren całkowicie uniemożliwiał dotarcie na miejsce załodze Pogotowia.

Akcję ratunkową przeprowadzili więc funkcjonariusze SG, wspierani przez strażaków z PSP w Hajnówce.

List intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej podpisanyList intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej podpisanyJakub Stasak

Dotarcie do osłabionego i wyziębionego mężczyzny istotnie było nie lada wyczynem i udało się dopiero po północy.

Przy cudzoziemcu czuwało wówczas trzech obywateli Polski, z ich relacji wynikało, że są tam już od godziny 18.00.

Po przeniesieniu poszkodowanego na obszar dostępny dla karetki pogotowia został on zbadany przez ratowników medycznych, którzy nie stwierdzili konieczności hospitalizacji.

Nielegalnie i z narażeniem życia przez granicę

Prosto z miejsca zdarzenia mężczyznę przewieziono do białowieskiej Placówki SG, gdzie otrzymał ciepły posiłek i napoje, a także mógł odpocząć.

Tam też ustalono, że niespełna 18-letni Syryjczyk przekroczył nielegalnie granicę polsko-białoruską.

Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Monika Świetlińska

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, nastolatek trafi do jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych, a jako pozostająca bez opieki osoba małoletnia, zostanie objęty nadzorem kuratora.

Niestety, jak podkreślają specjaliści, opisany powyżej przypadek nie jest w ostatnim czasie odosobniony.

Organizatorzy nielegalnego przekraczania granicy coraz częściej wyznaczają bowiem migrantom szlaki wiodące przez Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, świadomie narażając tym samym cudzoziemców na utratę zdrowia lub życia.

Straż Graniczna gotowa do pomocy bez względu na okoliczności

Choć okolica jest wyjątkowo niedostępna i niebezpieczna, a przyroda rządzi się tu swoimi prawami, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z poświęceniem i oddaniem strzegąc wschodnich rubieży Polski, gotowi są nieść pomoc w każdych warunkach.

Pijany Niemiec chciał przekroczyć rosyjsko-polską granicęPijany Niemiec chciał przekroczyć rosyjsko-polską granicęMikołaj Frączak

Żadna, dotycząca osób mogących potrzebować pomocy, informacja nie będzie zbagatelizowana, a polskie służby zrobią wszystko, by w porę dotrzeć do poszkodowanych, niezależnie od stanu ich zdrowia i rejonu, w jakim się znajdują.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!