MON zatwierdził kupno nowych radarów

Polska armia  zostanie wyposażona w 22 stacje radiolokacyjne, które wejdą w skład przeciwlotniczego zestawu rakietowo-artyleryjskie PILICA+. Nowy sprzęt przyczyni się do poprawy zdolności przeciwlotniczej i przeciwrakietowej naszego wojska. 

MON zatwierdził kupno nowych radarów
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 31 marca 2023

“Budujemy zdolności przeciwlotnicze”

Pod koniec marca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdził umowę zawartą pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Pilica+.  — Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego. Wzmacniamy je o kolejne warstwy — powiedział Mariusz Błaszczak.

Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?Joanna Gościńska

W ramach podpisanej umowy, Wojsko Polskie dostanie 22 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych Bystra przeznaczonych do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. 

Zasięg do 80 km

Stacja Bystra może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do realizowanego zadania bojowego. W każdym z trybów przeszukiwanie dookólne realizowane jest poprzez obrót anteny i skanowanie przestrzeni charakterystyką nadawczo-odbiorczą formowaną programowo. Zasięg instrumentalny ZDPSR BYSTRA wynosi 80 km.

Nowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieNowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieMikołaj Frączak

Nowe radary będą stanowić kolejny element przeciwlotniczego zestawu rakietowo-artyleryjskie PILICA+, który jest jednym z podstawowych systemów przeciwlotniczych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych. Zasadniczym  przeznaczeniem PILICA+  będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz osłona zestawów WISŁA.

ZRA PILICA+ będzie obejmował wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLAUNCHER z rakietami CAMM, radary BYSTRA oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) PILICA, czyli: stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Co jeszcze kupiło Wojsko Polskie?

W ostatnim roku polska armia kupiła także: 250 amerykańskich czołgów Abrams.  Umowa opiewa na 4,75 mld dol. netto, a dostawy mają być zrealizowane do końca 2026 r. 3,37 mld dol. zapłacono z kolei za 180 czołgów K2, a 2,4 mld za 212 armatohaubic K9. Każda z tych umów zawiera także dosyć duże dostawy amunicji oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne. 

Jeśli chodzi o sprzęt zamówiony w Korei Południowej, najistotniejsza jest artyleria dalekiego zasięgu, czyli 218 wyrzutni K239 Chunmoo, którymi można razić cele przeciwnika w odległości prawie 300 km. Ten sprzęt kosztował  3,55 mld dol. netto. Wszystkie dostawy z Korei powinny zostać zrealizowane do 2027 r.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!