List intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej podpisany

We czwartek 23 marca szefowie dwóch resortów – Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Edukacji i Nauki – sygnowali swoimi podpisami list intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej. Nowa polska uczelnia wyższa będzie miała swoją siedzibę w Koszalinie, a pierwsi studenci pojawią się w jej murach prawdopodobnie już w lutym.

List intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej podpisany
  • Jakub Stasak
  • /
  • 29 marca 2023

Nowe perspektywy

Niezbędne zawodowe kompetencje przyszli funkcjonariusze Straży Granicznej zdobywają obecnie w trzech ośrodkach szkoleniowych, są to:

• Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie,

• Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,

• Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Właśnie funkcjonujące do tej pory zaplecze logistyczne pierwszej z wymienionych placówek wykorzystywać ma nowa instytucja.

Świadczenie za długoletnią służbę. Jakie kwoty wchodzą w grę?Świadczenie za długoletnią służbę. Jakie kwoty wchodzą w grę?Jakub Stasak

Jej utworzenie nie tylko odciąży inne, kształcące dziś w swoich ramach kadry dla SG, uczelnie (głównie Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie), ale także pozwoli na wprowadzenie kierunków studiów możliwie najpełniej odpowiadających potrzebom efektywnej ochrony granic państwowych.

Biorący udział w czwartkowej uroczystości Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, podkreślał:

„Nowoczesne wyposażenie jest ważne, lecz najważniejsi są funkcjonariusze. Powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej otwiera przed formacją nową perspektywę”.

Pierwszy nabór w październiku

Zgodnie z art. 434 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:„Uczelnię służb państwowych będącą uczelnią zawodową tworzy, likwiduje lub zmienia jej nazwę minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, w drodze rozporządzenia, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo Ministra Sprawiedliwości, mając na uwadze potrzeby bezpieczeństwa publicznego”.

Dokładnie ta ścieżka legislacyjna prowadzić ma do utworzenia WSSG, jak zapewnił minister Przemysław Czarnek:

„Już w październiku chcielibyśmy, by to rozporządzenie obowiązywało i by szkoła rzeczywiście funkcjonowała i rozpoczynała nabór, a od lutego, drugiego semestru roku akademickiego 2023/2024 by pierwsi studenci tej szkoły rozpoczęli swoją naukę”.

Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Ile grozi za organizację nielegalnego przekraczania granicy?Monika Świetlińska

Termin powyższy dotyczy kształcenia w zakresie studiów pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej, plany na przyszłość zakładają jednak rozszerzenie oferty edukacyjnej o studia drugiego stopnia.

Wraz z zapowiedzią pojawienia się na akademickiej mapie Polski nowego ośrodka, poinformowano o nadchodzących zmianach w samym systemie kształcenia kadr SG wszystkich korpusów oraz zasadach rekrutacji kandydatów do służby.

Sprawdzone kadry i nowoczesne metody

Trzon uczelnianej kadry stanowić mają, posiadający wieloletnie doświadczenie praktyczne, polscy oficerowie Straży Granicznej.

Z uwagi na to, że funkcjonariusze niektóre ze swoich zadań realizują poza granicami kraju, do prowadzenia uzupełniających zajęć szkoleniowych zapraszani będą również eksperci uczestniczący w misjach zagranicznych oraz osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową, doskonale znające specyfikę działania służb i instytucji międzynarodowych, takich jak Interpol, Europol czy Frontex.

"Granica Ukrainy: Szukając przejścia". Historia prawdziwa"Granica Ukrainy: Szukając przejścia". Historia prawdziwaJakub Stasak

Osobą bezpośrednio upoważnioną przez kierownictwo resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji do wszelkich działań związanych z realizacją projektu jest ministerialny sekretarz stanu Paweł Szefernaker, a stosowny projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze przed świętami wielkanocnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.