Nowy przedmiot w szkołach: cyberbezpieczeństwo!

W szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach wprowadzony będzie przedmiot związany z cyberbezpieczeństwem. Zdaniem władz, należy integrować i podkreślać znaczenie nauczanie informatyki i cyberbezpieczeństwa w szkołach. Niestety, nie jest tu mowa o polskich szkołach. Choć powinno...

Nowy przedmiot w szkołach: cyberbezpieczeństwo!
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 marca 2023

Po raz pierwszy

Szkoły, do których zostanie wprowadzony przedmiot nauczania cyberbezpieczeństwa, znajdują się w USA, a dokładnie w stanie Dakota Północna. Jest to zresztą pierwszy stan w Stanach Zjednoczonych Ameryki, który wymaga od szkół publicznych nauczania cyberbezpieczeństwa i informatyki.

Dyscyplinarka nauczycieli i dyrektorów zbyt długa?Dyscyplinarka nauczycieli i dyrektorów zbyt długa?Monika Świetlińska

Gubernator Doug Burgum podpisał nowe prawo 24 marca. — Ten dzień jest zwieńczeniem lat pracy wszystkich zainteresowanych stron ze wszystkich sektorów na rzecz uznania i promowania znaczenia cyberbezpieczeństwa i edukacji informatycznej w naszych szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach — powiedziała Kirsten Baesler, dyrektor szkoły w Północnej Dakocie podczas ceremonii podpisania umowy.

Większa dostępność do technologii

Wsparciem dla nauczycieli jest EduTech w Dakocie Północnej, oddział stanowego wsparcia informatycznego. Przygotuje on plan przykładowych zajęć z cyberbezpieczenstwa i informatyki, by nauczyciele na jego bazie mogli opracować własne plany.

- Nasi uczniowie mają większy niż kiedykolwiek dostęp do komputerów i urządzeń technologicznych w naszych szkołach. Bardzo ważne jest, aby uczyli się również umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem – napisał Doug Burgum w komunikacie prasowym, dodając: - Zdolność zarządzania technologią jest również ważna, aby pomóc naszym uczniom z Dakoty Północnej w znalezieniu dobrej pracy. Pracodawcy szukają osób, które mają umiejętności związane z podejmowaniem wyzwań technicznych i cyberataków oraz wykonywania codziennych zadań przy użyciu urządzeń technologicznych.

Co na ten temat mówią rodzice uczniów szkół podstawowych w Polsce?

- Uważam, że w dzisiejszych czasach szkoły powinny wprowadzić przedmiot dotyczący cyberbezpieczeństwa. W erze cyfrowej, w której żyjemy, coraz więcej działań podejmowanych jest w internecie, co niesie ze sobą wiele zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. A najbardziej podatne na te zagrożenia, włącznie z dezinformacją, są właśnie dzieci - powiedział nam pan Tomasz, ojciec ucznia klasy 4.

Praca nauczycieli — czy należy się dodatek za ciężkie warunki?Praca nauczycieli — czy należy się dodatek za ciężkie warunki?Małgorzata Łaziuk

- Wprowadzenie przedmiotu cyberbezpieczeństwo w szkołach pozwoliłoby na zwiększenie świadomości uczniów na temat ryzyk związanych z korzystaniem z sieci. Nauczyłoby ich podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu i innych technologii cyfrowych. Uczniowie mogliby zdobyć wiedzę na temat sposobów ochrony swoich danych osobowych, jak rozpoznawać i unikać zagrożeń związanych z atakami phishingowymi, a także nauczyliby się jak postępować w przypadku naruszenia bezpieczeństwa swojego konta internetowego czy też sieci szkolnej. Taki przedmiot dziś jest jednym z podstawowych, jaki w szkołach powinien być wprowadzony - przekazała nam pani Iza, mama 10-letniej Lenki.

- Przedmiot cyberbezpieczeństwo powinien być wprowadzony w szkołach, bo pozwoliłoby to na zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu oraz nauczyłoby ich podstawowych zasad bezpieczeństwa w erze cyfrowej. Tyle niebezpieczeństw czyha na nas w sieci i dorośli mają z tym problem. Nie wspominając już o dzieciach. One muszą umieć rozpoznawać, co jest dobre w internecie, a co nie - zauważyła pani Magda, mama uczennicy z klasy 6.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!