Praca nauczycieli - czy należy się dodatek za ciężkie warunki?

O zawodzie nauczyciela słyszy się często — wzbudza on bardzo dużo kontrowersji ze względu na rozwiązania, które możliwe są do zastosowania ze względu na Kartę Nauczyciela, na przykład etat wynoszący 18 godzin pracy przy tablicy, czy dłuższy urlop (wakacje i ferie).

Praca nauczycieli - czy należy się dodatek za ciężkie warunki?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 23 marca 2023

Czy jest to zawód, który gwarantuje otrzymanie dodatku za pracę w ciężkich warunkach? Ile może wynosić? W artykule można znaleźć informacje na temat związany z zawodem pedagoga, a także uzyskać wiedzę dotyczą wyżej wspomnianego świadczenia.

Jak wygląda zawód nauczyciela: najważniejsze informacje

Przede wszystkim — wiele osób uznaje go za prosty i wygodny, ponieważ często etat nauczyciela nie wynosi 40h tygodniowo, lecz 18 godzin. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że bardzo często odbywa się ona także poza salami lekcyjnymi: na przykład wymagane jest uczestnictwo w radach pedagogicznych, zapewnienie opieki dzieciom na imprezach szkolnych, konkursach wymagających wyjazdów podczas lekcji, a także wycieczkach.

NIK sprawdził warunki pracy nauczycieliNIK sprawdził warunki pracy nauczycieliAnna Malinowska

Oprócz tego nauczyciele bardzo często kontynuują pracę w domu — w szkole czasem nie ma warunków do korzystania z komputera, a niekiedy także do sprawdzenia prac klasowych, sprawdzianów czy zeszytów, brakuje ciszy i możliwości skupienia się. Dodatkowo w niektórych, niedofinansowanych placówkach oświatowych to nauczyciel przygotowuje pomoce dla uczniów, kseruje materiały.

Dodatek za ciężkie warunki — czy należy się każdemu nauczycielowi?

Zaskakujące, ale zawód nauczyciela może być zakwalifikowany jako praca w szczególnych warunkach. Dlaczego? Przede wszystkim — ze względu na możliwość występowania sytuacji, w których zachodzi konieczność łączenia klas.

Dodatkowo — w zawodzie nauczyciela występują warunki mogące szkodzić opiekuna: w szkole przebywa naprawdę wiele osób (taka placówka często liczy kilkuset uczniów) mających przerwę od zajęć mają w tym samym czasie. Szacuje się, że liczba decybeli w tym miejscu waha się od 80 do 90 dB, dzwonek zaś ma 58 dB.

Kolejna czynnik to konieczność prowadzenia zajęć lekcyjnych, a także interakcji z uczniami przez kilka 45-minutowych bloków, z krótkimi przerwami (5,10,15 lub 20 minut). 

Emerytura z rekompensatą — dla kogo?Emerytura z rekompensatą — dla kogo?Małgorzata Łaziuk

Rekompensata polega na doliczeniu do kapitału początkowego odpowiedniej kwoty mającej na celu zrekompensowanie pracy w warunkach, które mogły mieć wpływ na zdrowie emeryta. Warto pamiętać, że mogą otrzymać ją pracownicy, urodzeni po 31 grudnia 1948 r. którzy do 2009 roku (dokładniej mówiąc — do 31 grudnia 2008 roku) mogą wykazać 15 lat stażu pracy w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie. Ważne! Nauczyciele to nie jedyna grupa zawodowa, która może otrzymać taki dodatek wynoszący około 300-400 zł!

Niestety — jest też możliwość, że pracownik oświaty nie otrzyma rekompensaty. Istnieją dwa powody, które mają wpływ na odmowę przyznania świadczenia pieniężnego:

  • podjął decyzję o przebywaniu na świadczeniu kompensacyjnym,
  • możliwość przejścia na emeryturę we wcześniejszym czasie art. 88 Karty Nauczyciela (nie musiał nawet korzystać z takiego rozwiązania).

Wniosek o przyznanie rekompensaty należy złożyć do jednostki ZUS bliskiej zamieszkaniu. W przypadku, kiedy wpłynie do innej czas na rozpatrzenie ulegnie wydłużeniu, ponieważ i tak nastąpi przekazanie do odpowiedniego oddziału. Dokumenty można złożyć osobiście stawiając się do placówki ZUS, czy konsulatu, wysyłając pocztą, a także zdalnie: dzięki portalowi pue ZUS.

Warto pamiętać, że o rekompensatę z tytułu na szczególne warunki pracy nie należy składać innego wniosku niż o emeryturę. Najlepiej zrobić to 30 dni przed planowaną datą przejścia na świadczenie emerytalne, nie zapominając o dostarczeniu dokumentów udowadniających staż pracy (np. świadectwo pracy, zaświadczenie od pracodawcy z zagranicy, druki pokazujące, że były opłacane składki, czy nawet listy, w których jest mowa o świadczeniu pracy na rzecz danego pracodawcy).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!